Zaman Karşı & In Time Sinema

0

İnsanların yaşlanmayı durdurduğu yakın bir gelecekte geçen film, 25 yaşından sonra artık daha fazla yaşlanılmayacak ve ölümsüzlüğün sırrına erişildikten sonra yaşananları anlatan bir yapım. ” Parası olanın sonsuza kadar yaşayabileceği bir dünyanın” var olduğu filmde, zamanın altın değerinde olduğu bu yeni dünyada insanlar, ölümsüzlüğün peşinde koşarak hayatta kalma mücadelesine girerler. Bu nedenle, nüfus artışının son haddeye varmasıyla, yeni düzenlemelere girişen insanoğlunun hikâyesi filmde anlatılıyor.

Zaman karşı filmi, çok ironik ve düşündürücü bir film. İnsanın düşüncesinde var olan engellerin sınırların ve sınırsızlıkların canlandırılıp film haline getirildiği bir senaryo. Zenginin daha çok yaşam hakkına sahip olduğu, fakirin yaşama fırsatının bile olmadığı düşündürücü bir film. Filmin böyle bir iddiası olmasada; Dünyanın en zengini olan Karunun soyundan gelen alman asıllı Yahudi Rothschild ailesininde zenginlilerini bu filmde hayalden gerçeğe görebilmek mümkün oluyor. Hazinelerinin anahtarlarını koyacak bankalar tahsis eden bu aile dünyadaki ekonomiye yön veriyor.

Filmde zaman zaman müstehcen sahneler var, bu yüzden çocuklarla izlemeyin. Günümüzde çok arzulanan yaşlanmama isteği filmde can bulmuş ve herkes anasından bacısına bütün kadınlar, erkekler 25 yaşında görünmeye devam ediyor. Annem, kız kardeşim diye tanıştırılan kadınlar hepsi aynı yaşta. Tamda ajda pekkanlık bir yer yani 🙂

Ayrıca filmde ölümünde bir nimet olduğu, insanın sonsuza dek yaşayacak şekilde yaratılmadığı güzel işleniyor. Gelecekten karelerin olduğu filmler hep hoşuma gitmiştir. Azınlık raporu, yapay zeka, yarından sonra gibi… Bu filmde en yakın zamanda çekilen, senaryo, çekim kalitesi, aksiyon ve kamerasıyla geleceğe dair dikkat çeken kaliteli yapımlardan. Düşünmeyi sevenlere, izlediği filmlerden güncel öğretiler edinenlere tavsiye ediyorum.

Yapım: 2011 – ABD Tür: Bilim Kurgu, Gerilim, Süre: 115 dakika

Fragmanını seyredebilirsiniz 🙂

İyi Seyirler 🙂

Share.

Leave A Reply