Yumurtalı Hodan (Kaldirik)

0

Her nekadar karadenizli olmasamda eşimin batı karadenizliliği banada etki etti sanırım karadeniz mutfağını çok sever oldum.

Hodan (Ispıt, Kaldirik, Zılbırık, Zembil çiçeği) denen bu bitkiyi yine benim gibi doğalcı arkdaşım Hilal Özdamar’dan öğrendim.

Pazarda orda burda ne ot görse atlayan önce çiğ çiğ biraz tadına bakan sonra çeşitli metodlarla onu lezzet harikası haline getiren Hilalcim yine böyle bir macerasında bana tanıttı bu otu 🙂

İyikide öğrenmişim mevsimi bahar ayları olan bu ot, acayip lezzetli ve sağlıklı bir bitki.

Bir sürü faydaları varmış birde ama pişince ne kadarı kalır bilemiyorum;

(neyse biz nice şifalara sebep olması niyetiyle yiyelim inşAllah hem lezzet alıp hem şifalanırız:)

Cesur-Yurek-121Sıkıntıları gideren ve cesareti arttıran hodan otunun diğer adları ıspıt ve kaldirik otudur. Eski çağlarda savaşa giden askerler de cesaret verdiği için bu otu kullanırdı. Yapılan araştırmalar da göstermiştir ki, hodan otu böbrek üstü bezlerini etkileyerek rahatlık hissi uyandırmaktadır. Yüksek oranda kalsiyum, mineral tuz ve potasyum içerdiğinden dolayı tuzsuz diyetlerde tercih edilebilecek bir ottur.

Ispıt Hodan Faydaları :

• Soğuk algınlığı ve gribe karşı etkilidir.

• Terletici ve ateş düşürücüdür.

• Solunum yollan hastalıklarına iyi gelir. Öksürüğü keser. Balgam söktürür. Akciğer zarı yangılarını (satlıcan) azaltır.

• İdrar söktürücüdür. Kanı temizler.

• Bebek emziren annelerde süt gelişini artırır.

• Adrenalin bezeleri için iyi bir güçlendirici toniktir. Özellikle kortizon ve steroidle yapılan tedavilerden sonra hodan alınması bünyeye iyi gelir.

• Uzun yıllardan beri geleneksel kullanımıyla, cesareti artırır. Sinirsel gerginlikleri en aza indirger. Streslere karşı bünyede direnç sağlar.

Bu yemek yumurtanın çok faydalı olduğu AB kan gurubu için oldukça faydalı yanında tam buğday unuyla rahatça yiyebilirler. A, B ve 0 kan grupları da yiyebilirler..

Yapılışı çok kolay. Hodanlar temizlenip küçük küçük doğranır ve zeytinyağıyla tuzlu bir şekilde suyunu bırakıp çekene kadar kavrulur ve sonrada yumurta kırılıp yenilir.

Bana aynı mantar tadını veriyor. Mantar dediysem öyle merdiven altı değil yine Karabük’ün yöresel mantarı olan kanlıca mantarı.Oda ayrı bir lezzet ona da ayrı bir yazı yazacağım.

İsteyen bu hodanı soğanlı felanda yapabilir.Ama ben yumurtalısını tek geçiyorum 🙂

SAMSUNG DIGITAL CAMERASAMSUNG DIGITAL CAMERASAMSUNG DIGITAL CAMERASAMSUNG DIGITAL CAMERA

Share.

Leave A Reply