Yeni Çağda Yaşlılarımız

0

Yaşlılarımız günümüzde, hayatlarının zihinsel olarak en verimli dönemlerinde maalesef ki ciddi işlevsiz bir hale geldiler. Eski büyükler aile içerisinde istişare makamında bir çok fikri sorulan, her daim fikirleri baş tacı edilen aile bireyleriydi. Fakat şimdi değişen zamanla birlikte ne yazık ki yaşlılarımız atıl hale geldiler.

Yemek tarifi, çocukların gelişim aşamaları, çocuk büyütürken ya da yaşadığımız her psikolojik ve fiziksel sıkıntıda eskiden büyüklere başvurulurken şimdi tamamen sanal mecralardan faydalanır hale geldik. Kendimize göre haklı olsak ta ne yaptıkları yemekleri beğeniyor, ne çocuk büyütmelerini güncel buluyoruz. Eskiden kıymetli görülen bir çok bilgi de şuanda teknolojinin geldiği noktada önemsiz hale geldi.

Eskiden torunlarına rehberlik eden yaşlılarımız şimdi ise kendilerine ihtiyaç kalmadığı için tv ekranlarına müptela hale geldi. 50 yaş üstü yaşlılarımızın, özellikle kadınların gündüz kuşaklarının anlamsız programları, birbirini kaçıran, feryat figan ekranlarda bağıran ne amaca hizmet ettiği belirsiz saçma sapan programlarla vakitleri heba ediliyor. Torunlarıyla geçirecekleri, kendileriyle ilgili hobilerine ayıracakları ya da topluma önderlik edecekleri en güzel vakitleri o kanaldan bu kanala ahlaksızlık üzerine reyting yapan programlarla geçiriyorlar. İnsanın modunu düşüren, kimseye bir faydası olmayan hatta zararı olan bu programların bu kadar rağbet görüyor olması da ayrıca çok üzücü.

Toplumumuzun gidisati, yaslilarimizin kiymetli hale gelmeleri icin acil olarak gündüz kuşaklarının ciddiye alınması gerekiyor. Kişisel gelişim, tarihi olaylar, hobi, kulturel, gezi vb.. programların yaygınlaştırılması ile yaslılarımızın milli ve manevi değerlerine dönmeleri sağlanmalıdır. Ayrıca yine 50 yas üstüne en kolay ulasım aracı olan TV’ler vasitasiyla torun ile iletişimin önemi ve nesiller arasi kaynaşmanin tekrar canlanması sağlanmalıdır. Giderek yalnizlasip kendi kabuğumuza cekildigimiz su günlerde gençleri teknolojiye, yaslılarımızı ekranlarin buhranlarina terketmeyelim. Güzel hobiler ve gelişen nesiller arası ilişkiler kuralım 😊

Share.

Leave A Reply