Veliaht Konuk

0

Farz edin ki evinizde 20 yıllığına kraliyet ailesinin son üyesi var.

Biliyorsunuz ki bu soylu çocuk ileride devlet adamı olacak.

Biliyorsunuz ki bu çocuk ileride ülke yönetecek, dünyanın gelişmesine önemli katkılar yapacak. Ona nasıl davranırdınız?

Bu çocuk 20 yıllığına size emanet edilmiş. Hayatının en önemli 20 yılını sizinle geçirecek sonra gidip mühim görevler alacak.

Elinizde bir cevher var. Bu durumda siz de usta bir mücevheratçı oluyorsunuz.

Nesine kızardınız, nasıl yetişmesini, ileride hangi yeteneklere sahip olmasını isterdiniz?

Onun yanında nasıl davranırdınız? Nelere dikkat ederdiniz?

Peki şimdi çocuğunuza nasıl davranıyor, neler bekliyorsunuz? Çocukluğunda sizin gösterdiğiniz muameleyi gören bir çocuk ileride ne olaiblir? Bunu düşünüp ona göre çocuğumuzun geleceğini gözden geçirelim.

Alışveriş sırasında, yolda, okulda, pazarda gördüğüm anne-çocuk manzaraları beni bunları düşünmeye itti. Şap-şup hiç çekinmeden çocuğunun yüzüne tokat patlatanlar, yol ortasında avazı çıktığı kadar çocuğuna bağıranlar acaba hangi egolarıyla, hangi nesillerin iç-dış-öz-kabuk vs.. güvenlerini ne hale getiriyorlar farkında değiller.

Aslında hepimizin çocukları kraliyet veliahtı gibi kıymete şayan, geleceğin potansiyel devlet adamları, hanımefendileri, akademisyenleri, bilim adamları… Yeterki buna inanıp ona göre onlara saygıyla davranıp, onları işleyelim ve yönlendirelim….

Çocuğumuza bir veliaht muamelesi yapalım derken aman yediği önünde yemediği ardında olsun demiyorum. Sorumlulukta çocuğa kıymet verme yollarından biridir. Burada kasdım zihin yapımızın değişip, her tutumumuzda bu çerçevede hareket etmemizdir. Mühim bir emanetin varlığınını farkına varıp, ona göre ilişkilerimizi değerlendirmemiz, vasat ilişkilerle vasat bireylere sebep olmamamızdır..

(Resimdeki aile: Danimarka kraliyet ailesi. Osmanlıdan bir örnek aile resmi paylaştığımda zihinlerde net canlandırılma yapılamadığından, güncel bir veliaht resmi paylaşmak istedim)

Share.

Leave A Reply