Üsküdar Çocuk Üniversitesi

0

9 Yaşındaki oğlum geçen yıldan bu yana Çocuk üniversitesine devam ediyor. Çeşitli sosyal medya hesaplarından çocuk üniversitesi ile ilgili muhtelif Untitledsssorular geliyor. 2 yıldır sistemi yaşayan bir veli olarak üniversite hakkında genel bilgi vermek istiyorum.

Üsküdar Çocuk Üniversitesi; Üsküdar Belediyesi’yle; yerleşkesi Üsküdar’da bulunan İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği ve 2012-2013 eğitim döneminde uygulamaya geçirdiği bir “sosyal sorumluluk” projesidir.

13250386_10153827143763075_899243657_nÖncelikli hedef kitlesi yüksek potansiyelli (üstün yetenekli) çocuklar olan Üsküdar Çocuk Üniversitesi; Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki okulların bir alternatifi değildir.

Bu üniversite; 9-12 yaş aralığındaki yüksek potansiyelli öğrencilere ders dışı serbest zamanlarında ve uzun yıllar süren bir süreçte ücretsiz eğitim desteği veren uygulamalı bir eğitim birimidir.

Üniversitede’ki Eğitim Çalışmaları kendi tanımlamalarıyla şu şekilde:

Üsküdar çocuk üniversitesi’nin eğitim süreci 4 kademeden oluşmaktadır:

1.kademe eğitimlerimizde; üniversitemize yeni katılan öğrencilerimize “uyum ve alıştırma” programlarıyla “üniversite” ortamına alışmalarının yanı sıra eğlenceli yönüyle bilimler tanıtılmakta, aynı zamanda zihinsel yeteneklerini geliştirmeye yönelik eğitim destekleri verilmektedir.

Untitled12Birinci kademe eğitimleri aşağıdaki okullardan oluşmaktadır:

  1. Fizik-kimya-biyoloji ve deney okulu,
  2. Elektrik-elektronik ve robot teknolojileri okulu,
  3. Zihin haritaları okulu (mınd-map),
  4. Dil-edebiyat ve deha okulu,
  5. Eğitici drama ve akıl oyunları okulu, olmak üzere 5 farklı alanda eğitim desteği verilmektedir.

2.kademe eğitimlerinde; çocuklarımızın zihinsel ve bedensel yeteneklerinin geliştirilmesine yönelik eğitim destekleri verilmektedir.

2İkinci kademe eğitimleri aşağıdaki okullardan oluşmaktadır:

  1. Hızlı okuma ve algılama okulu
  2. Dikkat ve muhakeme okulu
  3. Akıl oyunları okulu
  4. Hafıza teknikleri okulu
  5. Life kinetik okulu

 

3.kademe eğitimlerinde; öğrencilerimizin yeteneklerini geliştirmeye yönelik eğitim desteğinin verilmesi planlanmıştır. Untitled1Bu eğitimler; üsküdar belediyesi tarafından yaptırılmakta olan ve halen ünalan’da inşaatı devam eden bilim merkezi’nde verilecektir.

4.kademe eğitimleri istanbul medeniyet üniversitesi’nin kampüs alanında istanbul medeniyet üniversitesi akademisyenlerinin rehberliğinde öğrencinin yeteneğine uygun ortak proje ve ar-ge çalışmalarıyla devam edecekleri ve lisansüstü eğitim desteği alacakları programlardır. Bu programlar, öğrencinin ilgi ve başarısına bağlı olarak üniversite dönemine kadar “meslek ve eğitim koçluğu” şeklinde sürdürülecektir.

Psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetlerimiz; tüm eğitim kademelerinde “okul, aile ve öğrenci” koordinasyonuyla yürütülmektedir.

-tüm öğrencilere, bir program dâhilinde, tarihi, doğayı, bilim ve teknolojiyi sanatsal ve sportif faaliyetleri tanıtmaya yönelik geziler ve etkinlikler düzenlenmektedir.

Hobi okulu: güzel sanatlar atölyeleri (ebru, tezhip, kaligrafi ) spor okulları (eskrim, okçuluk, tenis ) ,origami atölyesi, liderlik okulu, tsm. Korosu, tamir ve icat atölyeleri.

20160117_143808Sabah seçmeli hobi dersleri yapılıyor.Oğlum Ebru, Masa tenisi, Kaligrafi derslerini aldı. Çok memnun kaldı. Eskrim ve Okçuluk derslerine girebilmeyi çok istiyor ama 2 yıldır  bir türlü fiziksel standartları sağlayamıyor. İnşAllah 3.kademe olduğunda bu derslerede girebilir.

Üniversitenin birçok artısıyla birlikte eksikleri şu şekilde;

1- Öğle yemeği yok, bir pastaneden ürünler geliyor çocuklar  kendileri alıp parasını oradaki bir kutuya bırakıyorlar. Sorumluluk bilinci açısından güzel bir  uygulama olsa da, ürünler margarinli pastane ürünleri, tüm gün vızır vızır zihin çalıştıran bu kıymetli çocuklar için hiçte uygun değiller. Bir çözüm bulunması gerekiyor.

2- Veli ile iletişim kanalları zayıf, senede 1 kere toplantı yapılıyor. Öğrenci  gün içinde ne işledi ne yapıldı veli hiç bilemiyor. Helede benim gibi ağzından kerpetenle laf alınan çocuğu olanlar için zor bir durum 🙂

3- Bina çok güvenlikli değil.

Bunların dışında eğitim güzel, özellikle çocuklar için çok kıymetli olan pazar gününü 10-18 arası bir yerde eğitim almayı istemek çok büyük fedakarlık. Yakın arkadaşlarıyla gidenler çok daha fazla sevip ilgileniyorlar. Çocuk üniversitesi maddi olarak desteklenirse bir yerlerden çok daha güzel şeyler yapacaklar aslında.Allah cc yardımcıları olsun.

20160117_151246NASIL KAYIT OLUNUR?

Her yıl Temmuz ayında Üsküdar Çocuk Üniversitesi’nde Ön Kayıt Formu doldurularak Ön Kayıt işlemi tamamlanır.

Yaş grubu 8-12
Öğrencinin Üsküdar da İkamet etmesi yahut okuyor olması
Wisc-r testinde belli seviyenin üstü olması (Ortalam 125 üstü)
Yeterli bulunması durumunda kesin kayıta çağırılması

13292909_10153827144168075_1873975640_n

Share.

Leave A Reply