Tercihlerini Kim Yapıyor?

0

           Tarz olmak, güncelde kalmak, anı yakalamak son zamanların en mühim varoluş gayesi haline geldi. Eski kalıpları yıkmak adına bize dayatılan yeni alışkanlıklar, yeni kavramlar ve yeni ürünler çevremizi kuşatmış durumda.

Koşarak ayakta kaldığımız çağımızda önümüze sunulan görünmez cool hastagli herseyi düşünmeden, sindirmeden, hazmetmeden direk kabul eder hale geldik.

Misal evlilik modası geçmiş bir gelenek gibi görülüp birlikte yaşamak cool olarak görülüyor. Feminist olmak cool olarak görülüp eşitlik ya da erkeklerinde haklı olduğu yerleri savunmak demode olarak görülüyor. Hayatımıza yerleştirilen diğer coollerlara baktığımızda ise misal kahve içerek güne başlamak, kahve fotografı koymak, spor salonundan fotograf paylaşmak, avakado yemek, hindistan cevizi sütü içmek, karabuğdaylı kurabiyeye yemek, mıtarbaks cokie kurabiyesi yemek, aileden ayrı yaşamak, dine karşı bir duruş sergilemek, uzak doğu dinleri ritüllerini uygulamak, aile geleneklerine aykırı davranmak vb..

Peki insanlar bunları gerçekten seçip tercih ettikleri için mi? Güncel ve tarz olmak için mi yapıyor?

Sabahları ıhlamur içerek, annanemin menemenini yiyerek, spor salonuna gitmeden de, somun ekmeğimi bölerek, hak kavgasına girmeyen bir evlilik yaşayarak, Allah’a inanıp dua ederek(burda Tanrı desem daha cool olurdu eminim 😎), sıradan bir hayat sürerekte mutlu ve cool olunamaz mı? Bunlardan birini yapıyorsan bir arkadaşına bunu anlatmaya utanıyor musun?

Modern çağın insanlarının bu şekilde bir hayat tarzına zorlaması ne kadar adil? Acaba tarz olmak için her gün bin bir türlü çaba sarf eden günümüz insanı bu durumdan iç dünyasında ne kadar memnun?

Acaba bu hayatı gerçekten isteyip istemediğini düşündü mü? Yoksa bu hayatı yaşıyor olmanın insanlarda bıraktığı etkiyi mi seviyor?

Modernlik, tarz ve cool olmak adına üzerimizdeki yükleri bıraksak nasıl bir hayatımız olurdu?

Gerçek benliğimiz, iç dünyamız, iç huzurumuzun dinamikleri, varoluş gayemiz bize ne fısıldıyor?

Peki sen tercihlerini kendin yaptığına ne kadar eminsin?

#coffee #içhuzur #varoluşgayesi #cool #innerpeace #existence

Share.

Leave A Reply