Televizyon ve Toplum Psikolojisi

0

‘Toplumun büyük bir bölümü okumaz ve yegane haber kaynağı olarak televizyona bağımlıdır. Televizyon, nufusun önemli bir kesiminin düşünme biçimini kendi fiili tekeline almıştır. Oysa televizyonda bütün vurgu üçüncü sayfa haberleri üstüne yapıldığından insanların değerli vakitleri boşlukta, önemsiz şeylerle dolar.’ Pierre Bourdieu ( Televizyon Üzerine kitabı).

Bu sezon ekranlar psikoloji dizileriyle doldu taştı. Kırmızılı, apartmanlı, camdakili dizilerle zaten evde kalmanın stresiyle yüklü insanımız daha da stresli hale gelmeye başladı.

Tüm rahatlama kaynaklarımız corona sebepli kısıtlanmışken birde milyonda bir rastlanacak derece psikopatlıkların çok normalmiş gibi ekranlarda her akşam, başka bir kanalda oynatılması ne kadar sağlıklı? Stresin hastalıklar üzerindeki etkisi tartışma dahi götürmezken ekranlarda neşe verici, rahatlatıcı, öğretici, kültürel ve manevi değerleri hatırlatıcı diziler, programlar olsa bu hastalıkla daha iyi mücadele etmiş olmaz mıyız? Ayrıca bu diziler psikolojik hastalıkları aşıp artık elm sokağı kabusu korku filmine döndüler 👻.

Bunları izleyen insan ah ne güzel iyiki böyle değilim demeyecek, illa ya kötü etkilenip ruhsal olarak bunalacak ya da kendine benzettiği bir karekter bulup burdaki saçmalıkları örnek alma yoluna gidecektir.

Kapalı mekanlarda çokça vakit geçirdiğimiz şu dönemde televizyon yayınlarına daha çok önem verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Nitekim Bourdieu’nun da dediği gibi toplumun büyük kesimi televizyon ile şekil almakta ve günlük hayatını yönlendirmektedir. Gündüz kuşağında evden kaçan kadınlarla, gece kuşağında temizlik hastalarıyla yaşayan insanımızın ruh sağlığı nereye gidecek?

Ayrıca bu diziler prime timeda yayınlandığından illaki çocuklarda bu dizilere kıyısından köşesinden maruz bırakılmakta ve bu da çocuklar için bambaşka bir travma sebebi dahi olabilmektedir.

7 güzel adam, Tutunamayanlar, Ekmek teknesi gibi güzel dizilerde daha önce yapıldı, yine istenirse yapılabilir. Rtük lütfen psikoloji dizilerine bir dur desin ve halkın ruh sağlığını reyting

Share.

Leave A Reply