Süper Annelerin Süper Gücü

0

Süper Annelerin süper gücü! Süper ebebeynlerin Hiper çocukları! Bu yüzyılda heryerde adeta burnumuza sokulan bu sloganlar ve beraberinde gelen ürünler etrafımızı kaplar oldu.

Daha zeki,daha akıllı,daha sağlıklı, daha vitaminli gibi sloganlarla anneleri can evlerinden vurmak isteyen üreticiler giderek çoğalıyor.

Bende bir anneyim bende herkes gibi çocuğumun en başarılı ,en iyi olmasını isterim.Peki normal bir yaşantı sürerek iyi bireyler yetiştiremezmiyiz bu dünyaya?Geçen gün markete gittim ve yanlışlıkla bebek mamalarının olduğu reyona girdim.Paketlerin üzerine gözüm takıldı.Hepsi birbirinden albenili hepsi birbirinden faydalı gözüken bu konsantre vitamin depoları hazır mamalar,kendilerinden habersiz bu karmakarışık dünyaya gözlerini açmış annesinin şefkatinden ve sütünden başka hiçbirşeye ihitiyacı olmayan o mini mini yavruları bekliyordu.

Zamanında bu albenili mamalara,meyva pürelerine,8-10 tahıllı,binbir meyveli-sebzeli mamalara bende aldanmıştım.Kuzucuğum bunları aslında hiç sevmesede ben yedirmenin bir yolunu bulurdum. Markete gidip mama reyonuna girdimmi sanki ordan birşeyler olmazsam iyi bir anne olmayacaktım.1 tahıl yetmezdi,yetmemeliydi daha konsantre daha vitaminli daha içeriği bol bol ürünlerle bol bol beslemeliydimki iyi bir anneyim hissi içimi kaplasın!

Eskiden şöyleymişte böylemişte gibi modası geçmiş sözler söylemek istmiyorum aslında ama eskinin beslenme düzenine bir baktığımızda günümüzdeki hastalıkların sebeplerini yanlış ve karışık beslenme olduğunu görüyoruz.

Eskiler günde en fazla 3 kere yermişler.Sabah öğle akşam.Sabah denilen kuşluk vakti çorba türü bişeyler,öğlen güneşin tepede olduğu vakitler kuruyemiş kuru meyva türü şeyler ve ikindiden sonra akşam yemeği.bilmiyorum bu beslenme düzeninde kalsiyum,protein,karbonhidrat,yağ dengesi gibi unsurları nasıl sağlarlarmış?

Bu konuyla ilgili bir alıntıyı aktarmak istiyorum bu noktada.

Batılı Seyyahlara göre Osmanlı temizliği ve kanaatkârlığı

“Ev iaşesi, senede bir ölçek pirinçle bir kaç çömlek erimiş yağ ve bir kaç türlü kuru yemiş kalabalıkça bir ailenin belli başlı erzakıdır. Bütün Şarklıların gürbüz ve kuvvetli insanlar olmasının bence yegane sebebi işte bu kanaatkârlıklarıdır .”

”Türkler umumiyet itibariyle boylu boslu, güzel yapılı adamlardır. Hıristiyan Avrupa’nın tek bir şehrinde bile bütün Osmanlı imparatorluğundan daha çok sakat ve biçimsiz adama tesadüf edilir. Fazla olarak Türkler güçlü-kuvvetli oldukları için pek çok yaşarlar. Herhalde bunun en tabii sebebi gayet sıhhi ve iyi gıdalar kullanmalarında ve mideyi bozmak suretiyle ciğerlere, kalbe ve dimağa ekseriya zarar veren lezzetli yemeklere önem vermemelerinde aranmalıdır. İşte bundan dolayı Türkler nadiren hasta olurlar. Bizlerin daima tutulduğumuz taş, kum, damla vesaire gibi hastalıklar onlarda hemen hiç görülmez. Bu sıhhi vaziyetlerini bir taraftan yiyip içmedeki kanaatkârlıklarına, bir taraftan da israfa kaçmamak şartıyla hamamda yıkanıp temizlenme âdetlerine borçludurlar. Kadınları da ayni vaziyettedir. Boylarıyla yürüyüşlerinin ihtişamı erkeklerinkinden aşağı değildir. Uzun fistanlarının da bu ihtişamda büyük bir tesiri vardır.” (Comielle Le Bruyn -Voyages de Cornielle Le Bruyn par Ia Moscovie, en Perse et aux indes orientales., 1332, La Haye.)

Şimdi beslenme konusunda daha bilinçliyim.Yaptığım araştırmalar sonucu uyduğum bazı beslenme kurallarım var.Bunları hem 2 yaşındaki oğlumda hemde kendi aile yaşantımızda uyguluyorum.Sonuçtada maşallah diyeyim ,hamdolsun daha sağlıklıyız.İlaçlardan daha uzağız. Yazımın diğer bölümünde sağlıklı beslenme kurallarımızla ilgili bilgiler vereceğim.

Share.

Leave A Reply