Pandemi Yeteneklerimize Ne Yaptı?

0

Tüm Dünya’yı etkileyen pandemi süreci aslında en çokta ilk-ort-lise seviyesindeki çocuklarımızı etkiledi. Şuanda uzun vadeli etkilerini çok fazla tahayyül edemesekte pandemi sürecinde en başta çocuklarımızın çok yönlü gelişimleri eğitim, spor, sanat ve kültür alanında oldukça geri kaldı. Her ne kadar online eğitimle akademik eğitim telafi edilmeye çalışılsa da yeterli olmadığını, eğitim ve öğretimin sadece bir şeyleri bir ağızdan dinlemek olmadığını, okulsuz toplum idealinin ne kadar sağlıksız olduğunu hep beraber görmüş olduk.

Bu dönemde 191 Ülkede okullar kapandı,1,5milyar genç okula gidemedi. Türkiye’de ise 25 milyon öğrenci bundan etkilendi. Bu nesil eğitimin hangi kademesinde olursa olsun o kademedeki bilgileri yarım yamalak öğrenmiş olarak hayatına devam edecek. Ne yazık ki, sonraki basamaklarda hep bu temel yoksunluğunu hissedecek.

İlk olarak bu geleceğin meslek sahipleri için bilimde bir gerileme dönemini ifade ediyor. Bir icat yapmak isteyen, bilimde 1 gedik açmak isteyen kişiler önce eksiklerini tamamlamak durumunda kalacak. Bilimsel gelişmelerde bundan etkilenecek ve belki bir süre ciddi bilimsel gelişmeler olmayacak.

Pandeminin bir başka distopik yönü ise, pandemiyle birlikte etkilenen sanat, kültür ve spor çalışmalarının geleceğidir. Pandemiyle birlikte sinema, tiyatro 🎭yapılma oranı çok düşük seviyelere indi.🕌Türk İslam sanatlarıyla ilgili kurs alan ve veren kişilerin oranı çok düştü.
🥁Müzik alanında da yine aynı şekilde her türlü alım verim durdu ve gerileme meydana geldi. Konserler kalmadı. Yetişmesi muhtemel sanatçılar hep geri kaldı. Eğitim alamaz ve veremez hale geldi.
🤺Spor alanında ise; gerileme diğerlerinden daha hızlı oldu. Fiziksel mesafe yoğunluklu spor alanında Uluslararası musabakalarda madalya oranı geçen yıla göre 7 bin düştü.


Tüm bu etkilerinin yanında sosyal ilişkilerimiz oldukça zayıfladı. İnsanoğlu ırkı eğitim, kültür, sanat, spor ve sosyal alanlarda daha az yetenekli bir hale geldi.

Dünya en son ne zaman bu kadar karanlık bir çağda kaldı? İslam’ın yükseliş yılları olan ortaçağ Avrupası Rönesans ve Reform öncesi olabilir. Her inişin bir çıkışı olacak ve inşallah bu karanlık dönemler yeni ve beklenmedik atılımlara kucak açacak ümit ediyorum.

Foto: Copyright © Michael Mcwilliams – Foldenauer
’’We’re all in this shit together’’
Toilet paper and stand of a Globe, 2020

 

Share.

Leave A Reply