Kız Çocuğu Büyütürken

0

Kadınların çalışması mevzusu sürekli tartışılan ve konuşulan bir konu. Bizim ülkemizde kadınlar ne yapacağını bilmez halde toplum , çevre, anne ve baba ne derse onu yapacak şekilde bir o yana bir bu yana koşturuyorlar. çocuklar-evcilik-oynamak-çocuk-oyun-evi-100-pamuk-kapalı-açık-oyuncak-evi-pembe-prenses-kız-büyükÜlkemizde kadınlar büyüklerinden ev işleri konusunda tek sorumlu sensin düşüncesiyle yetiştiriliyor. Bununla beraber okudun evde mi oturacaksın baskısı da son 10 yılın en büyük mobinglerinden.

Peki napacak bizim kızlarımız okuyacak mı? Okumayacak mı? Evde mi duracak? Hem okuyup hem evde mi duracak? Yoksa hem okuyup hem çalışıp hem evde de mi çalışacak? Bu sorular kişiden kişiye ve şartlara göre değişse de kadınların çalışma şartları, şekilleri, mesai süreleri ve buna bağlı ücretleri devlet tarafından çeşitlendirilmeli, sosyal statü ve işe yarama ihtiyaçlarıyla çalışma hayatına giren kadınların beklentileri karşılanmalıdır.
Kadınların bu muallak halleri ile bağlantılı olan bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Biz kızlarımızı nasıl büyütüyoruz? Oğlanlarımızı nasıl büyütüyoruz? Bende 1 kız 1 oğlan annesiyim. Kendi kodlamalarımda dahi bunu farkediyorum. 2 yaşındaki kızımdan beklentilerim çok daha yüksek. 9 yaşındaki oğlumdan beklentim ise yaşamsal aktivite düzeyinde. İslam bize ne diyor? Toplum ne diyor? düşünmek ve en itidallisine karar vermek lazım. (Dipnot:bu yazıyı bana her zaman elinden gelen desteği sağlayan eşimi tenzih ederek yazıyorum 🙂 )
Konuyla ilgili şu videoyu izlemenizi farkındalık uyanması açısından tavsiye ediyorum. Reklamı her ne kadar  zihniyetini tasvip etmeyip, kullanmadığımız ariel deterjanı çekmiş olsa da duyarlı bir reklam filmi olmuş.

Videoda yaşananlar bizler için ne kadar yakın ve benzer değil mi? Kızlarımız küçüklükten itibaren her yükü çekebilir, bütün sorumluluk sendedir, yuvayı dişi kuş yapar gibi kodlarla büyütülüyor. Çalışan kadın evde de yine çalışmaya devam ediyor. Çalışan erkek evde ise hizmet alan konumuna geçiyor.

Bu videoyla birlikte aynı zamanlarda dikkatimi çeken ve  düşündüren başka bir hususta küçüklükten itibaren çoçuklarımıza oyuncaklar yoluyla yüklediğimiz görevler. Kız çocuk oyuncakları ve erkek çocuk oyuncakları. Kızım daha küçük ve yeni yeni kız oyuncaklarına merak salıyoruz, belki bu oyuncaklar eskiden beri vardı ben görmedim ama insan çocuğuna yer silme oyuncağı alarak neyi hedefleyebilir bunu düşünüyorum gördüğümden beri :). Bakınız kız çocuklarımıza aldığımız bebek hariç yaygın oyuncaklar şu şekilde;
4fe13_SUN-KLT-MIELE-EV-ALETi-ELEKTRiK-SuPuRGESi-SESLi-KRMZ

 

fc72d_Barbie-Bulasiklik38f57_FEN-DED-MINNIE-DOKTOR-SERViS-ARABASI-(MMCH)bffa0_Ev-Aleti-camasir-Makinesi-Buyukdafa1_FEN-DED-EV-ALETi-uTu-SET-MASALIAKS.MINNIE-(MMCH)9ac19_SUN-YFN-TEMiZLiK-SET-KOVALI-12PRc.POsET
Süpürge, bulaşıklık, servis arabası, çamaşır makinası, ütü seti ve son yıllarda çıkan yeni oyuncak yer silme süpürme gereçleri. Tabi bunlar tek kız çocuk oyuncakları değil başka kız oyuncakları da var: güzellik setleri,yemek pişirme setleri, prenses oyuncakları, bebek ile ilgili alt değiştirme yıkama vb..setler.

Oyun şu; evi süpür, sil, ütü yap, çamaşır yıka, yemek yap,  servis et, bak ne  kadar eğlenceli :). Farkında olmadan bir  kız çocuk bebeklikten itibaren potansiyel ev bakım elemanı olarak yetiştiriliyor.

Tabiki evine hizmet eden bir kadın aynı cihat etmiş gibi sevap alıyor. Temizlik imandandır. Eşine hizmet etmek en büyük ibadetlerdendir. Fakat İslam’da kadın tüm ömrünü bitip tükenmeyen ev işlerine ayırıp ilimden, sosyal faaliyetten, ticaretten, sanat uzak olsun denmiyor. İslam tarihinde bu sahalarda birçok övülmüş kadın sahabe ve kadın önder mevcut. Çocuklarımızı onları örnekleyecek şekilde de beslemeliyiz. Bu kadar ev işi odaklı oyuncak sektörü gelişmesini anlayamıyorum.

Aslında eskiye göre daha fazla cinsiyetten münferit oyuncak çeşitleri de bulunuyor; bilim setleri, legolar, zeka oyunları, araştırma oyuncakları, hayvanlar gibi…Ama her çocuk kendi cinsiyetine özel hazırlanmış oyuncaklarla da muhakkak oynuyor.

Tabiki erkek ve kız çocuk fıtratı , ihtiyaçları ve ilgi alanları farklı ama özellikle belli hedefli oyuncaklarla vazifeleri birbirine karşı ötekileştirmekle kesin çizgiler çizilmiş ve kızlar asla bununla oynamaz, erkekler asla bununla oynamaz dolayısıyla kız işi erkek işi haline getiriliyor. Dilerseniz erkek çocuk oyuncaklarına bakalım. İlerideki rollerine  ne kadar yakın  oyuncaklarla oynuyorlar. Ne gibi sorumluluklar yükleniyorlar görelim?

5f97b_SUN-TYW-KORSAN-SET-KILIcKANCAG.BANDI-KRTL. 77317d676f_Ninja-Kostum-Seti  1a9d7_Asker-Oyun-Seti 736722d109_Batman-v-Superman-Figur-12-cm.62960_Bosch-Ayakli-Tamir-Seti-- 0c0c7_Batman-v-Superman-Figur-12-cm e6d7d_116-Uzaktan-Kumandali-Jeep-Wranglerb7310_N-Strike-Elite-Thunder-Bow-Mega

Kız çocukları annelik ve ev bakımı gibi konulara yönelik uzmanlaşma sağlarken, aynı ailenin baba modelini besleyecek oyuncak karekterleri maalesef pek mevcut değil. Batman, süpermen, korsan, asker, rallici, uçak, silah gibi oyuncaklar oldukça revaçta. Yalnız nasıl olduysa tamir setleri bunların arasında pek ayakları yere  basan, faydalı gözüken ve ev odaklı bir oyuncak 🙂 Bu oyuncakları birbirleriyle kombinlersek batman için saçını süpürge eden, evini pırılpırıl yapan bir prenses modeli karşımıza çıkıyor:)

Velhasıl özellikle Türk anneleri olarak erkek çocuk yetiştirmekte küçüklükten beri hatalar yaptığımızı düşünüyorum. Önce aşırı derece ev temizliği, ev bakımı, ev eşyası odaklı yaşıyoruz. Sonrasında kız çocuklarımızdan hem akademik, hem sanat, hem fiziki, hem ev içi düzen konusunda yüksek beklentiler ve sorumluluklar umarken, erkek çocuklarımızı soyut bir dünyada evimizin süper kahramanları olarak büyütüyoruz.

Kadın çalışsın çalışmasın evde yine paspas, ütü yapıyor,  aynı çocukluğundaki gibi. Annesine yardım eden bir erkek çocuk toplumumuzda hemen “kılıbık mısın?” sözüne maruz kalıyor. Baba anneye yardım etmeyince, erkek çocukta bunu o şekilde kodluyor. İlerde ise erkek çocuklarında genel olarak karşımıza çıkan tablo tencerede pişmiş yemeği dahi tabağa koyup yemekten aciz, eşyasını katlamayı bilmeyen, teknoloji bağımlısı tembel narsist karekterler.

Kız çocuklarımızdan da bu karekterde büyüyenler var ama ergenlik geçip evlenip yuva kurup, onlarda anne olduklarında fabrika ayarlarına dönüp çocukluktaki rollerine dönüyorlar. Bulaşık yıkayan pamuk prenseslere 🙂 Burda baktımızda aslında mühim olan bulaşığı kimin yıkayacağı değil, mühim olan empati ve merhamet. Üzücü olan, kadın orda aynı anda birçok iş yaparken erkeğin kumanda fatihliği yapması ve bu durumun artık normal kabul edilir hale gelmiş olması. Kadın işi erkek işi diye bir şey yoktur aslında, erkek çocuklarımıza da ev işi yaptıralım, kız çocuklarımıza da 🙂 Bırakalım her çocuk belli yaşa gelince kendi sorumluluklarını üstlensin ve yapabilsin, biz bugün varız yarın yokuz. Yokluğumuzda da hayatını idame ettirebilecek yeteneklere sahip seçkin, kaliteli bireyler olsunlar.

Allah cc neslimizi korusun, akıbetlerini hayr eylesin inşAllah…

 

 

Share.

Leave A Reply