Katkısız D Vitamini Var mı?

0

13233190_10153821654888075_420736679_nD vitamini farkında olarak yada olmayarak hayatımızda çokça önem arz eden bir vitamin. D vitamini eksikliğinin bir çok sonuçları olabiliyor.

* D vitamini eksikliği başta kemikte mineral bozukluğu olan Osteomalazi denilen hastalığa neden olur. Kalsiyum ve D vitamini eksikliği Osteoporoz dediğimiz kemik erimesi hastalığının da en büyük nedenidir. Bunlarla birlikte yapılan bir çok yeni araştırmada Tip1 diyabete, Multiple Skleroz denilen bir nörolojik hastalığa, bağırsakları tutan Crohn olarak adlandırdığımız hastalığa, eklem romatizması olarak bilinen Romatoid Artrite ve başta meme kanseri, prostat ve bağırsak kanseri olmak üzere bir çok kanser türüne de yatkınlığı artırdığı gösterilmiştir.

* D vitamininden fakir beslenen ve yeteri kadar güneş görmeyen hayvanlar üzerine yapılan bazı araştırmalarda , D vitamini eksikliğinin pankreas insülin salınımını negatif etkileyerek glikoz metabolizmasını bozarak insülin direncine yatkınlığı artırdığı ve bu durumun beraberinde obeziteye de neden olabileceği gösterildi.

Daha birçok etkisi olduğu bahsediliyor.

Emzirme dönemi sonrası genel kan tahlillerimde D vitaminim normal en alt değer olan 20’nin çok altında çıkınca doktorum D vitamini takviyesi önerdi. Piyasada birçok D vitamini olduğunu görmüş oldum. Fakat çoğunda zararlı katkılar bulunuyor. Yurt dışı kaynaklı yada Türkiye’de de çok yaygın olan Solgar d vitaminine ulaştım, fakat onlarında helallik sıkıntısı var. Kapsül içinde olanlarda en iyi ihtimalle sığır jelatini kullanılıyor, fakat sığırların helal kesim olduğundan bile emin olamıyoruz. Helal sertifikalı bir D vitamini bulmak gerçekten zor. Tamamen helal destek hap üreten şu iki firmaya ulaştım: www.noorvitamins.com,  madinavitamins.com. Firmaların Türkiye’de satışı yok getirmek oldukça uzun bir süreç. Vegan yazan kapsüllerde bile helallik sıkıntısı olabiliyor.Helal sertifikası aranmayan tek kapsül Fish capsüller. Ama ben öyle birşey göremedim henüz 🙂

Yine araştırmalar sonucu yurt dışında bulunan sıvı damla şeklinde içilen Carlson ve Divisol diye vitaminin bilgisine ulaştım. Divisol’u kızıma küçükken kullanmıştım, aroma dışında bir katkı yoktu. Fakat şu anda Divisol ve Carlson katkısız bir D Vitamini takviyelerinin elime ulaşması hem uzun zaman hemde maliyete sebep olacaktı.

Sonra Türkiye’de yeni üretilmeye başlanan bir D vitamini olduğunu öğrendim. Deca-tabs D vitamini takviyesi katkısız zeytinyağlı bir vitamin. Piyasadaki muadillerine göre aynı oranda D vitamini içeriyor. Bebekler, çocuklar ve büyükler rahatça kullanabilir. Yalnız eczanelerde her an satılmıyor. İstek yapıyorsunuz eczaneniz getiriyor. Doğal d vitamini arayanlara faydalı olur umarım.

 

Share.

Leave A Reply