Kağıt Peçete İsrafına Son!

0

Eskiden bayramda, seyranda tatlıdan sonra biri ıslak biri kuru ikişer kumaş yada yünden örülmüş el emeği mendiller gelirdi. Annemiz yanımıza el emeği kenarları işlenmiş mendiller koyardı.Kağıt peçete öyle çok bulunan birşey değildi. Hatırlarım ilk okulda kokulu kağıt peçeteler vardı, çok kıymetliydiler. Öyle hemen bitmesin diye dikkatli kullanırdık. Hatta biz peçeteleri biriktirir kolleksiyon yapardık.

Değişik desenli tüm peçeteler yüksek takas değerine sahipti. Maalesef artık günümüzde hiçbir kıymet verilmeyen kağıt peçeteler devamlı israf edilir durumda.

Her an heryerde hiç çekinmeden futursuzca harcanan bir silimlik, hop atımlık kağıt peçete, rulo kağıt, tuvalet kağıdı israfına dikkat çekmek istiyorum. Sofralarda üst üste dizilen, öylece harcanmayı bekleyen kağıt peçetelerin hepsi maalesef ki kağıt israfıyla birlikte ağaçlarımızı da yok ediyor.

Hatta artık mutfak temizliği için bile temizlik bezi kullanma adeti kalkıyor yerine havlu peçeteler var. Oh ne güzel ne yıkama ne kurutma derdi yok. Sil at, sil at, sil at. Tüketim çılgını olduğumuz bu devirde lütfen buna bir dur diyelim. Yıkanabilir tekrar tekrar kullanılabilir bezleri hayatımıza dahil edelim, özellikle ev temizliğinde havlu peçete kullanmayalım!

Islak mendil konusuna girmek istemiyorum çünkü onlar zaten kimyasal deposu. Burada dikkat çekmek istediğim şey kağıt peçete dolayısıyla ağaç israfı.

Ne yapılabilir?

Eskisi gibi cebimizde mendil taşıyalım diyemiyorum ama peçete alırken şu dışı desenli olup içi kat kat peçete olanlar değil sadece peçete olanlardan kullanalım. O kat kat peçete olanlar ufak bir ağız silmeyle hop çöpe gidiyor. Gerçekten çok yazık oluyor. Böyle bir peçeteyle karşılaştığımda ben peçeteyi yapraklarına ayırıyorum. Sonra her yaprağıda elimle bölüyorum sadece ihtiyacım kadarını kullanıyorum gerisini ya cebime yada aldığım yere koyuyorum.

Tuvalet kağıdı kullanımında da çocuklarımızı eğitmemiz gerek koca ruloyu 2-3 tur attırıp eline geçeni temizlikte kullanmak yerine, yaprakları sayarak kullanmaları bilincini vermeliyiz. Nemelazımcılık, bananecilikten uzak durup sosyal sorumluluk sahibi olmalıyız…

Havlu peçeteler ise; genelde dökülen sıvı şeyleri silmek, yada hızlıca temizlik yapmak için kullanılıyor.

Bu tamamen gereksiz bir kullanım. Bunun yerine mutfağınızda bir çekmece elbezi bulundurun. Bunlarıda 1 kullanımlık yapabilirsiniz. Her bezi bir kere kullandıktan sonra banyonuzda bir leğen yada kova bulundurun ve kirlenen bezi oraya atın, sonra orada bezler birikince çamaşır makinasında yüksek ısıda yıkayın. Böylece hem bir kere silinen bez bir daha kullanılmamış olacak hemde sağlıklı bir temizlik sağlanacak. Bu bezler tekrar tekrar kullanılmaktan biraz renk değiştiriyor zamanla ama aslında temiz olduklarından bunu umursamamanızı öneririm. Eski rengine dönmesi için tekrar tekrar çamaşır sularıyla da kendinizi ve ailenizi zehirlemeyin derim 🙂

Bu arada şu yeni çıkan kirlenmez paslanmaz mikrop barındırmaz peçetelerde son nesil nano ürünler aman bunlardan da uzak durun, Allah c.c. herşeyi olması gerektiği gibi yaratmış bırakalım öyle kalsınlar. Çürüsün, bozulsun, bakteri ve mikrop üreyebilsin ki doğallığını koruyabilsin 🙂

Share.

Leave A Reply