Harbiye Askeri Müzesi

0

Bu zamanda bir çocuğun dünyasını kendi örf-anane, tarih şuurunuzla doldurmak, Onu kendi öz benliğiyle gurur duyar hale getirmek öyle zor ki…

Siz doldursanız gittiği okuldaki arkadaşları eğer TV çocuğu ise, TV’nin verdiği kültürü, popüler karekterleri dünyasına çekmiş olduğundan çocuğunuz kendi değerleriyle yapayalnız, öz yurdunda, sanal olmayan kendi hakiki kahramanlarıyla yalnızlık yaşıyor.

Bu durumda da takviye güç yine anne-babaya düşüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oğlum 6 yaşında ve anaokuluna gidiyor. Okulumuz manevi değerler olarak belkide İstanbuldaki en bilinçli, en gayretli okullardan, ama okula gelen çocukların ailelerinin alışkanlık ve tutumlarını değiştiremeyeceklerine göre yinede oğluma etki ediyorlar.

Bir süredir çok fazla kısıtlamayalım, çocukta çekicilik ve hasret uyandıramayalım diye müsade ettiğimiz Cille, Tusubasa gibi çizgi filmlerle çocuğumun küçükten beri dünyasında yer eden Osmanlı Kahramanlarının ikinci plana itildiğini hissettik ve farkettik.

Bu ilgi alanı kayışı başta önemsiz gibi görünse de sonradan (Allah korusun) çocuğun ulvi bazı değerleri kale almaması, önemsiz görmesi, sevmemesi gibi noktalara kayabilecek şekilde yönebileceği sinyalini vermeye başlamıştı.

Bu çizgi filmleri açıp-kapamadan öteye gidemeyecek şekilde azalttık ve birebir ilgiyi artırdık. Yalnız çocuğun dünyası bir kez kaymaya başlayınca toparlamakta öyle bir günde olmuyor. Bir format atmak ve yine güzel bir başlangıç yapıp özümüze dönmek için bir müze ziyareti ve mehter konserine katıldık.

Gittiğimiz bu müzenin varlığından ben haberdar değildim, Eşim sağolsun artık böyle mekanlara da özgürce girebildiğimizi ve bu müzenin bize çok şeyler katacağını düşünerek organizeyi yapmış oldu.

 

 

 

 

 

 

 

Daha önce Fetih 1453 ve İslam Teknoloji Müzelerine ziyarete gitmiştik, oralarda çok güzeldi ama bu Müze Askeriyede olduğu için  her şey tam aslına uygun, hatta bazen tam olarak aslı olan objelerle donatılmıştı. Mesela İstanbul’un fethi sırasında boğaza gerilen zincirin kendisi vardı.

İlk olarak Her gün p.tesi-salı hariç her gün Saat:15.00’te Şişli Harbiye Askeri Müzesi’nde yapılan Mehter Konserine girdik. Çok fazla mehter konseri dinlemiş biri olarak askeriyenin intizamını yaşadığımız bu konser gördüğüm en ciddi ve profesyonel mehter konseriydi diyebilirim.

Salonda çoğunlukla yabancı turistler olduğundan topluluk olarak milli bir duyguyu hep beraber yakalayamadık ama yine de konser çok güzeldi.

Ardından Askeri  Müzeyi gezdik. Müze tahminimizden çok daha büyükmüş, biz sadece alt katın bir bölümünü gezebildik.

Özellikle İstanbul’un fethi müzesi kısmı çok dolu dolu ve bilgilendiriciydi. Aşağıdaki resimlerde de göreceğiniz gibi, İstanbul’un fethi sadece resim ve yazılarla geçilmemiş, büyük maketlerle gemilerin karadan yürütülmesi canlandırılmıştır.

Eski Osmanlı çadırları, Dev heykeller, zamanın savunma silahları, büyük alanları kapsayan gerçek tadında savaş  ve fetih maket çalışmaları, Fetih günlüğü gibi daha anlatılmayıp yaşanabilecek duygu dolu tarihi bir ortam olan bu müzeyi çocuğuna tarih sevgisi kazandırmak isteyen herkesin ziyaret etmesini tavsiye ederim.

Müzede, Türk tarihini yaşayan nesillere görsel olarak aktarabilmek ve genç dimağlarda kalıcı etkiler bırakabilmek amacıyla iletişim ve bilgisayar teknolojisinden yararlanılmakta olup Mehteri tanıtan Mehter Multivizyonu, Çanakkale savaşlarını anlatan Çanakkale Dioraması ve dokunmatik bilgisayar sistemleri bu uygulamalardan bazılarıdır.

Müze tam 17’de kapanıyor. Bu yüzden mehter konserine de girecekseniz erken gitmenizi tavsiye ederim.Ayrıca Müze girişinde Osmanlı tabloları,Fatih ve Diğer padişahların küçüklü büyüklü bibloları var. Fiyatları tahmin ettiğimize göre çok çok uygundu.

Dışarıda turistik bir yerde alabileceğiniz rakamların yarısı diyebilirim. Muhakkak bir kaç hatıra almanızı tavsiye ederim ki, çocuğunuz evde de yakalığı atmosferi kendi oyuncaklarıyla da sürdürebilsin. Bu Arada müze girişi indirimsiz 5tl , öğrenci indirimi de oluyor. Biz gittiğimizde 23 nisan münasebetiyle öğrencilere ücretsizdi.

Adres: Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı Harbiye- Şişli / İSTANBUL Tel : 0 212 2332720

 

Share.

Leave A Reply