Filyos Sahil Gezimiz

0

Tatile gitmeye bir türlü zaman bulamamaktan şikayet etmeyi bırakıp, eldeki imkanları şöyle bir değerlendirelim dedik.

K.validemlerin yaşadığı Karabük/ Yenice ilçesine çok yakın olan Bartın’ın enfes sahillerini niye bu kadar zamandır keşfedemediğimize üzülerek denize girilebilir bir sahil arayışına girdik.

Birkaç tanıdığın yönlendirmesiyle Zonguldak Çaycumaya bağlı Filyos Sahiline gittik. Sahilde denize girilebilir belirgin 3 yer mevcut. Birisi halka açık ve oldukça sığ bir sahil. Bu kısım aileler için pek uygun değil ve çok kalabalık. Diğer bir kısım sahilin deniz kısmının derin olduğu kaleye yakın kısımlar. Üçüncü bizim girdiğimiz kısımda; ailelerin geldiği, girerken 5 tl gibi bir cüzi ücret verilen sahil. Bu kısımda duşlarda mevcut. Bu kısımdaki sahil ilk kısım kadar sığ olmasada çokta derin değil. Güneş olarak da, saat 12 civarı denize girmemize rağmen, karadenizde olmamızın avantajını yaşadık ve güneş bizi aşırı derecede rahatsız etmedi. Bu mevsimde Antalya’da olsak herhalde kavrulurduk.

Deniz nefis, sade, hafif dalgalı, içi görünüyor tertemiz mis gibi diyebilirim. Aileler geldiği için ortamda iyi. Bu sahil Filyos merkezden 10dk uzaklıkta yol üzerinde gizli gibi bir girişe sahip.  Önce piknik alanı ardından sahil olduğundan, yüzmekten karnı acıkanlar piknik alanında mangal felan yaparak karnını doyurabiliyor. Hemen ramazan öncesi olması hasebiyle tekrar gitme fırsatımızın olmadığı, zor ayrıldığımız bu sahili herkese tavsiye ediyorum. (Resimler Filyos Sahiline ait netten alıntı.)

Share.

Leave A Reply