Ek Gıdaların Hazırlanışı

0

Hangi Besin ne zaman yedirilmelidir? Hangi yiyecek hangisiyle uyumlu? Ek gıdaya geçmek her anne için küçük bir heyecan. Çünkü artık gözüyle besleyip doyurabildiği yavrusunun doyduğundan emin olacak. Anne sütüyle ne kadar doydu, ne kadar aç gibi kaygıları olan bir anneler, ek gıdaya geçmeye çok istekli oluyorlar. Ama bir arkadaşım şöyle diyordu ” çocuğum yiyeceği herşeyi bir ömür yiyecek ama anne sütünü istese de ömründe en fazla 2 yıl içebilecek”. Ne kadarda doğru bir yaklaşım.

Ek gıdaya geçmek için çok ecele etmeyin, çocuğunuzun hazırladığınız tüm gıdayı hemen bitirivermesini beklemeyin. Eğer siz onu tıka basa doyurursanız anne sütü alımı da azalacaktır, bırakın herşeyin tadına baksın sadece. Ama süt sıkıntısı olan bir anneyseniz mama vermektense bu doğal ek gıdaları vermeniz tabi ki daha sağlıklı.İşte ek gıdaların hazırlanışları:

Yoğurt :

Genellikle ara öğünü olarak verilir. (60 Kalori, 3 gr. Protein) 100 cc süt  1 çay kaşığı yoğurt mayası

Hazırlanışı : Süt kaynatılır, 36-37 dereceye kadar (vücut ısısı) soğuması beklenir.1 çay kaşığı yoğurt -maya olarak- eklenir. Üstü örtülür, oda sıcaklığında kımıldatılmadan 3-4 saat bekletilir.

Muhallebi 4 ay-1 yaş arası :

100 cc su (1 çay bardağı)(yada keçi sütü)

5 g pirinç unu (1 tatlı kaşığı)

1 tatlı kaşığı pekmez

Hazırlanışı: Pirinç unu soğuk suda karıştırılarak pişirilir. Ilık kıvamda yedirilir.

Muhallebi 1 yaş ve üzeri :

100 Kalori, 6.7 gr. Protein (1 porsiyon -100 cc) / 1 çay bardağı

100 cc inek yada keçi sütü

5 gr. pirinç unu (1 tatlı kaşığı)

5 gr. pekmez (1 tatlı kaşığı)

Hazırlanışı: Soğuk süt temiz bir kaba konur. 1 tatlı kaşığı pirinç unu ilave edilerek ezilir, yavaş ateşte karıştırılarak pişirilir. Ocaktan indirdikten sonra şeker ilave edilir, ılık kıvamda bebeğe verilir.

Not: Kabızlığı olan bebeklerde 1 çay kaşığı zeytinyağ konulabilir.

Meyve Suyu:

Elma, havuç, şeftali gibi meyvvelerin suları, 1-2 tatlı kaşığından başlanarak verilir ve her gün bir kaşık arttırılarak 50 cc’ye ulaşılır. (ilk 4 ayda anne sütü almayan bebeklerde 4. ayda başlanabilir).

Hazırlanışı : Meyveler iyice yıkanır, kabukları soyulur, cam rendede rendelenir. Temiz bir süzgeç veya tülbentle süzülerek suyu elde edilir. Meyve suyuna başladıktan 1-2 hafta sonra muz ve diğer meyveler püre

şeklinde verilmemelidir. Meyve sularına asla şeker eklenmemelidir. Meyva suyu hazırlamada püf nokta aynı renk meyveler birlikte tüketilmeli, farklı renk olanlar yine beraber tüketilmeli. Mesela  sarı elma ile sarı armut.Kırmızı elma ile havuç birbiriyle karışması uygun olan meyveler.

Sebze çorbası:

4-6. ayda (meyva sularına başladıktan 1-2 hafta sonra) genellikle öğle öğününde 1-2 tatlı kaşığından başlanarak ve yavaş yavaş arttırılarak verilir. Genellikle havuç, patates, kabak, kereviz gibi sebzelerden günlük olarak hazırlanır.

Hazırlanışı : 2 bardak su, 1 küçük boy havuç, 1 küçük boy patates, yarım kabak ve bir tatlı kaşığı pirinçle hazırlanır. Sebzeler iyice yıkanıp soyulduktan sonra haşlanır. İyice piştikten sonra, süzgeçten geçirilerek bir tatlı kaşığı zeytinyağ eklenerek sulu olarak verilir. 1-2 kaşıkla başlanır ve giderek kıvam ve miktarı arttırılır. Bir öğününü aldıktan sonra yeşil yapraklı sebzeler (maydonoz, kereviz yaprağı) ilave ediniz. Yeşil yapraklı sebze ilave ettiğiniz gün sebze çorbalarını günlük olarak hazırlayınız.

Bir yaşına kadar ıspanak eklenmemelidir. Ispanağın pişirilerek değil çiğ olarak tüketilmesi daha uygun olduğundan ıspanak yerine pazı kullanabilirsiniz. Ispanak pişince vucudda kireçlenmeye sebep olur. 6. aydan sonra sebze püresine önce fındık, sonra ceviz büyüklüğünde beyaz tavuk eti, 7. aydan itibaren 1 yemek kaşığı kıyma ( üç kez çekilmiş, yağsız) veya kırmızı mercimek eklenebilir.

Sebze çorbası:

(2 Porsiyon)(260 Kalori, 3 gr. protein )

1 küçük boy havuç

1 orta boy patates

1 yemek kaşığı mercimek, bulgur veya pirinç

1 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı : Sebzeler iyice yıkanarak küçük küçük doğranır, pişirilir. Piştikten sonra ocak kapatılınca zeytinyağ eklenir,tel süzgeçten geçirilerek çocuğa verilir. 1 tatlı kaşığı tavuk eti yada dana kıyma katılabilir. Sebze ve meyvelerde en mühim kural mevsimindeki mevye ve sebzeyi tüketmektir.

Sebze Ezme:

(28 Kalori, 1gr protein)

75 gr. Havuç ezme veya suyu

75 gr. domates ezme veya suyu

Not: Çocuklara TUZ 12. aydan sonra çok az olarak verilebilir.

Yoğurtlu sebze çorbası:

225 Kalori, 5gr protein)

(1 porsiyon)

1 kepçe yoğurt (125cc)

1 orta boy patates

1 yemek kaşığı buğday veya pirinç

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı : Tencereye yoğurt konur az su ile sulandırılarak üzerine herhangi bir tip sebze doğranır.1 yemek kaşığı tahıl unu zeytinyağıyla pişirilir.

Sütlü çorba:

(150 Kalori, 4 gr. protein)

(1 porsiyon)

1 çay bardağı süt (100 cc)

1 yemek kaşığı silme pirinç

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı : Bir tencereye süt konur 1 silme yemek kaşığı pirinç unu

1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edilerek çocuğa yedirilir.

Un katılmadığında çok az ekmek içi ufalanıp verilebilir.

Not: Bebeklere inek sütü 1 yaşından önce verilmemelidir. Çocuklara TUZ 12.aydan sonra çok az olarak verilebilir.

Tarhana çorbası:

360 Kal,3.5 gr. protein)

(2 porsiyon)

Yoğurt (150 cc) (bir buçuk çay bardağı)

Buğday unu (2 yemek kaşığı)

Değişik sebzeler

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Mercimek çorbası :

200 Kalori, 3gr protein)

(2 porsiyon)

2 yemek kaşığı mercimek

1 boy havuç

1 küçük boy patates

¼ küçük dilim soğan

1 çay bardağı su

Hazırlanışı: Bir tencereye 2 yemek kaşığı mercimek, 2 çay bardağı su konur. 1 küçük boy havuç, patates ve soğan rendelenip,1 yemek kaşığı zeytinyağı eklenip pişirilir.

Etli sebze yemekleri:

(tavuk, dana kıyma)

(250 Kal, 8 gr. protein)

(2 porsiyon)

30 gr. (1 köfte kadar) et

1 yemek kaşığı pirinç

1 sebze( ıspanak, kabak, domates, semizotu)

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

1 küçük soğan

Hazırlanışı: Sebzeler doğranarak bir tencereye konur, 1 yemek kaşığı pirinç,mercimek, bulgur ile 1 tatlı kaşığı zeytinyağı az su konup pişirilir. Sebzenin türüne göre dolma şeklinde veya kıymalı sebze yemeği olarak yedirilir.

Izgara köfte:

Sebze çorbası ile birlikte baharatsız hazırlanmış köfte 6-7. ayda verilebilir. Tercihen kuzu veya keçi eti tercih etmek daha iyi olacaktır. Bunların sindirimi kolaydır.

70Kal, 6gr protein)

(1 porsiyon)

30 gr. yağsız iki kere çekilmiş dana kıyma

çok az ekmek içi

çok az maydanoz

 

Hazırlanışı: Ekmek içi az ıslatılır maydanoz ve kıyma ile yoğrulur, ıslatılmış fırında veya ekmek yerine pirinç konularak sulu köfte yedirilebilir.

 

Yumurta: 3 yada 5 dk Haşlanmış yumurta sarısı 8. ayda bir çay kaşığı olarak kahvaltıya eklenir, yavaş yavaş miktarı arttırılır. Bir haftanın sonunda tam bir yumurta sarısı verilebilir. Yumurta

sarısı alıştırma döneminde katı daha sonra kayısı kıvamında verilir. Yumurtayı çiğ veya çok pişmiş (yumurta sarısı üzerinde gri halka oluşmasın) vermeyiniz. Beyazını 9. aydan sonra veriniz.

Tavuk: 6 . aydan itibaren verilebilir.

Balık ve karaciğer: 8. ayda öğle öğünlerinde püre şeklinde köfte ile değiştirerek 10-15 günde bir kez olmak üzere verilebilir. Özellikle karaciğer verilmesi gerekmez. Hazırlanışı: Kuzu, koyun, dana ciğeri kullanılır. Karaciğer az tuzlu suda

haşlanır, zarı çıkarılır ve ızgarada pişirilir. Rendelenir veya makineden geçirilir.

Kuru baklagiller:

Kuru fasulye, mercimek, nohut ezilmiş olarak 9. aydan sonra verilebilir.

Kahvaltı :

8. aydan itibaren çocuk yukarıdaki besinlere alıştıktan sonra başlanır. Karmakarışık kahvaltılar yerine çocuğa hergün sadece 1-2 besinle tanışacağı kahvaltılar verilebilir. Aman oturup güzel çaylı ekmekli kahvaltı yapsın diye çocuktan beklenmemeli, çoğu zaman çorbayla dahi güzel bir kahvaltı hazırlanabilir. Bunun dışında neler verilebilir: evde kendinizin yaptığı kurabiye yada bisküviler bitki çayı yada keçi sütüyle ezilip verilebilir. Yumurtadan krep yapılıp eline verilebilir. Minik minik ekmek parçaları reçel, pekmeze batırılıp yedirilebilir. Ne kadar karıştırmaz, doğal formunda besinleri vermeye çalışırsanız bundan sonraki beslenme süreçleride öyle kolay gelişecektir. Daha iştahlı, damak tadına sahip, daha sağlıklı bir bebeğiniz olur inşAllah:)

 

Share.

Leave A Reply