Ek Gıdalara Nasıl Başlanır?

0

Merhaba Arkadaşım,

Blog’unu takip ediyorum. Allah razı olsun, çok faydalı bilgiler paylaşıyorsun. Rabbim kalemine kuvvet versin..images (1)

Benim oğlum da, kasımın 27 sinde 6 ayını dolduracak inşallah. Şu “6 aylık bebek beslenmesinde yapılan hatalar” başlıklı cevap-yazın, kafama takılan birçok soruya ışık oldu. Ben de kara kara ne yapmam gerekir diye düşünüyordum.. Beslenme ve tedavi konusunda bazı doktorların tavsiyelerine genel olarak çok sıcak bakmasamda… Ne yapmam gerektiği konusunda da kararsızdım. iki aydır, düzenli olmasa da oğluma meyvelerin ve bazı yiyeceklerin tadına baktırıyorum. Ama artık düzenli olarak beslenmeye başlamalı diye düşünüyorum. Sence altı ayı doldurmasını beklemeli miyim?

Oğlumun gaz sancıları eski yoğunlukta olmasa da devam ediyor. Bu durumu göz önünde bulundurarak bana, bu dönemde yedirebileceğim yiyecekler konusunda yardımcı olur musun? birkaç tarif rica etsem?

Bir de, internetten okuduğum kadarıyla, şeker ve tuzu nerdeyse 1 yaşına kadar hiç kullanmamak gerektiğinden bahsediliyor. Bu konuda ne düşünüyorsun? Bence sebzeler ya da sebze çorbaları lezzetli olmaz gibi geliyor. Çok az da olsa kullanılamaz mı?

Mesela muhallebiyi pekmezle yapsam, biraz tattırsam ne olur ki?

Cevap:

Eğer sütün yetiyorsa hiçbir ekgıdaya ihtiyacı yok en az 1 yaşına kadar.1 yaşına kadar hiç ek gıda almadan işi götüren arkadaşlarım var.Maşallah hiçbir sorun yaşamadılar.Zaten eskilere de soruyorum onlarda 1-2 yaşına kadar sadece anne sütüyle götürürlermiş beslenmeyi.Ama biz anneler ya doymuyorsa ya eksik beslenirse gibi kaygılarla biran önce beslemek ek gıdaya geçmek istiyoruz.Şöyle düşün bu ek gıdayı bütün ömür boyu zaten alacak ama anne sütünü istesede en fazla 2 yıl alabilecek.Sen kendin besleyici ve kan gurubuna uygun beslenmeye çalışırsan çocuğunda böylece güzel beslenmiş olur.

baby-foods-493x330Tuz &şeker konusunda ise;bizim damak tadımız şekerli ve tuzluya alışık olduğundan çocuğada öyle lezzetli olacakmış gibi zannediyoruz.Ama şöyle düşün sen maraş mutfağına alışık değilsen sana maraş yemekleri hiçte lezzetli gelmez,ama sen birde onu maraşlıya sor maraş yemekleri en lezzetlidir onun için.Bebekler içinde durum öyle.Onlar için şuanda en lezzetli şey anne sütü ve annesütüyle gelen yiyeceklerin aromaları.:Mesela benim oğlum(3 yaşında) halen çok az tuzlu yer.Çünkü öyle alıştı fazla tuzlu birşey versen beğenmez.Fazla tuz zaten böbreklere zararlı.Tuz olarakta rafine tuz değil kaya tuzu veya deniz tuzu yani işlenmemiş tuz kullanmalısın.İşlenmiş tuzlara bir sürü katkı maddesi katılıyor.Deniz tuzu ve kaya tuzu minarel değerleri olarakta rafine tuzdan çok daha faydalılar.
Tatlı içinde öyle aşırı tatlı şeyler çocuklar için gerekli şeyler değil. Mesela meyvaların doğal tatlarına alışması için eline meyva parçaları verip (yanında durmak kaydıyla) bunların tadına bakmasına müsade edebilirsin.Meyva püresi felan yaparkende çok karışık meyvalar vermek yerine tek tek püre halinde verebilirsin.mesela bir gün sadece elma püresi birgün sadece armut püresi gibii.Böylece meyvalar birbirine etki etmez, o öğün sadece o meyvanın faydasından yararlanır bünyesi.

Bu püreleri en başta cam rentimthumbdeyle rendele vitamin kaybı olmaması için.Sonradan içine az az pütürlüye alışması için meyvaların parçalarından ekleyebilirsin böylece pütürlü yemeye de yavaş yavaş alışır.Ek gıdaya geçişte ilk olarak ekşi tatlarla tanışırsa diğer tatlara alışması daha kolay olur diye bir kaide vardır.Bunun için önce ekşilerden başlayabilirsin tattırmaya.

Pekmez verebilirsin ama doğal olması önemli. Herşeyi kendin yapmaya gayret etmelisin.

6 aylık bir bebek için anne sütü yeterliyse annesütü gelişimi için yeterli.

Ama yetmezse illa birşeyler vereceksek,

1 öğün meyva püresi

1 öğün sebze püresi veya çorbası(tek veya 2 çeşit sebzeyle)

1 öğün ev yapımı yoğurt yada kefir

1 öğün keçi sütlü veya suyla yaptığın pirinçunu muhallebisi.(pekmez katılabilir)
yada su muhallebisi.

Bu öğünler anne sütü yetmediği zamanlarda verilebilir.Yalnız şunu unutmamak lazım ne kadar çok ek gıda alırsa o kadar az anne sütü alır.Midesi doymuş olacak ve anne sütü emmek istemeyecek buda emmeyi azaltıp süt üretimini azaltacaktır.Sen gün içinde gözlemle sütün en az ne zamanlar geliyorsa o öğünü yukarıda saydıklarımdan biriyle tamamla.Bu öğünlerin hepsini birgün içinde mutlaka yedirmem lazım gibi düşünme sakın bir ün birini birgün birini dene.

Miktar olarakta çok yemesini bekleme çünkü onun midesi daha kendi avucu kadar eğer yemek istemezse bırak kalsın zorlama bu zorlama onun bünyesi için daha zararlı ayrıca anne-bebek ilişkisi içinde bu zorla yedirme olayı negatif etki yapar.En önemli şeyde senin yavrunla ilişkinin iyi olması.

Daha sonraki aylarda; ev yapımı kurabiye verebilirsin.Ama içine kattığın herşeyin en doğal olmasına dikkat et.
Mesela ev yapımı tereyağ,ev yapımı yoğurt,karbonat kullanımı gibi…Bebe bisküvilerine alternatif olabilir.

Ev yapımı bebek bisküvisi tarifleri:

http://www.bebegimneyesin.com

http://www.bebegimneyesin.pirinc unu kurabiyesi (bu en iyisi)

http://hanimis.blogspot.com

http://bebeklere-ozel-menu

Bu bisküvileri bitki çayıyla ezip yedirebilirsin.Mesela gaz giderici rezene olabilir.Ihlamur,papatya gibi…Yada vakti gelince eline verirsin kendisi kıtır kıtır yer 🙂 buda benim favori tarifim ama bu 1-2 yaş civarında daha uygun:

Birde kan gurubuna göre beslenmesinide yönlendirebilirsin. Mesela bebeğin A gurubuysa mercimek onun için şifa kaynağı,dana eti zehirdir.Ab gurubuysa tavuk zehirdir.diğer guruplar içinde ayrıntılı tabloları kullanmak lazım.

Birde bir bebek başta birşeyin tadını beğenmemiş olabilir.Ama bu ömür boyu sevmeyecek anlamına gelmez ara ara aynı besini denemekte fayda var.

ek-gida-620x330Bir çocuğun peynire 2 yaşından önce hiç ihtiyacı yok.Bunu kesinlikle bilmek lazım.Zaten çocukların çoğu peynir sevmez bunun için ticari çilekli peynirler şunlar bunlarda çıktı.Ama bunlar çocuğun bünyesine özellikle böbreklerine çok zararlı ürünler.Özellikle krem peynir bünyenin hiç sindiremediği bir peynir çeşidi uzak durmak lazım.Bir çocuk peynir yemese ne olur?hiç birşey olmaz.Ondan daha önemli süt ürünü yoğurttur.Yoğurt ve kefir’in hergün bir faydası daha bulunuyor.
Yumurtada 9 aydan yada 1 yaşından sonra başlanabilir.Yumurta anne sütünden sonra yedirilebilecek en faydalı besin ama vaktini beklemek lazım.Bu küçücük yavruların sindirim sistemi şuanda sadece anne sütünü sindirebilecek gelişimde.Sindiremeyeceği şeyi ona zorla beslesek bile bünyesi ondan fayda sağlayamayacaksa ne anlamı var yemesinin değilmi?

Yumurtayı alırken üretim tarihini çok iyi kontrol etmeli mümkünse 1-2 günlük yumurta vermeli.En fazla 7 günlük yumurta 2-3 dk. kaynatılıp yedirilmeli.En fazla kaynama süresi 5 dk.geçmemeli.İçindeki vitamin değerlerini kaybetmemesi ve bazı maddelerin zararlı hale gelmemesi için bu gerekli.Ben şöyle yapıyorum 2 dk. haşlayıp 2 dk.da cezvede bekletiyorum.Ondan sonra soğuk suya tutup soyuyorum enfes lezzetli bir yumurta oluyor.

Dişleri çıkıp çiğneme olayı tam oturduğunda ceviz,fındık,fıstıklara geçilebilir.Yada muhallebisine ceviz rendelenebilir ama ek gıdalara iyice alıştıktan sonra. Herşey yavaş yavaş aşama aşama olmalı.Bu kuruyemişler çiğ olmalı kavrulmuş ve bekletilmiş kuruyemişler içlerindeki yağ kavrulma sırasında yandığından fayda sağlayayım derken zararlı hale gelir.

En en önemli şey ise;

Kesinlikle hazır mama,hazır ek gıda,hazır meyva püresi,sebze püresi,devam maması,hazır paketli,süt tozu,mama ilaveli ürünlerden ve kesinlikle bebe bisküvilerinden verme yavruna.İleride(10-20 yıl sonra faturası çıkıyor)

Yavrunla Mutlu neşeli tadını çıkara çıkara yaşayacağın günler dileklerimle…

Share.

Leave A Reply