Dil Puanı Nasıl Alınır?

0

Bizim Türk Milletinde bir ingilizce öğrenme kusurudur gidiyor. Biz milletçe İngilizce öğrenmede herhalde Dünya’da en çok vakti ayırmasına rağmen en az öğrenebilen milletiz. Neden böyleyiz bir çok teori var. Yok biz göçebe değiliz de ondan öğrenemiyoruz, yok bizim dil yapımız İngilizce’yle hiç benzemiyor vb… Bir sürü halk efsaneleri dolaşıp gidiyor. Ben de tüm bu kodlamalar içerisinde sıfırdan İngilizce’mi 2 çocukla nasıl YÖKDİL 70 seviyesine getirdim, benim gibi üzülen çırpınanlara nacizhane bir yol göstermek maksadıyla bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettim. Aldığım puan belki çoğu kişi için pek kayda değer olmayabilir ama benim gibi temeli olmayan kişiler için oldukça tatmin edici bir değeri ifade ediyor.

Nereden Başlamalı?

İngilizce geçmişim aslında çok eskilere dayanmıyor. İlk olarak imam hatip orta okulda ilahiyatçı bir hocamız derslerimiz boş geçmesin diye İngilizce derslerimize girer ve elinden geldiğince anlatmaya çalışırdı. Daha sonra İngilizce’yi müfredat olarak lise ve üniversite dahil hiç görmedim. Yalnız üniversitede yarım dönem kadar bir İngilizce kursuna gitmişliğim oldu. Fakat bir aşama katettiğim söylenemez 🙂

Her zaman İngilizce öğrenmeye meraklı olsam da ciddi bir şekilde bir çalışma olanağım hiç olmamıştı. Tâki işler lisans üstü çalışmalara gelene kadar. Bu aşamada önce bir garip teknik öğrettiğini iddia eden bir kursa yazıldım. Hiç gramer yok, kelime yok, öyle direk cümle kurgusuyla başlıyorsunuz, birden şakır şakır soru çözmeniz bekleniyor. Bu kursu 2-3 ayda bıraktım. Zaten hiç bir şey öğrenemediğimi de sonrada daha iyi anladım 🙂

Sonrasında birçok danıştığım arkadaşım bana Akındil’i tavsiye etti. Biri 9 biri 2,5 yaşında olan iki çocuğum olduğundan fiziken kursa gitmem de mümkün görünmüyordu. Bu yüzden Akındil’in online paketlerinden en alt seviyeyi satın aldım. 6 ay kadar Yunus Uygun hoca ile canlı derslere katıldım. Bu 6 ayda İngilizce temelim baya oluştu. Fakat hâlâ İngilizce bir metin gördüğümde içimi bir dehşet kaplıyor ne yapacağımı bilemez halde tek tek çözümlemeye uğraşıyordum. Bu 6 ay sonunda YDS sınavına bir girdim fakat yine hezimet; 39 gibi bir puanla kalakaldım. Çok fazla kelime biliyordum, bazen eşim bile bildiğim kelimelere şaşırıyordu fakat sınava gelince yapamıyordum.

Daha sonrasında İngilizcesi çok iyi olan bir arkadaştan (Beyza :)) 1 ay özel çeviri ve soru çözümü dersleri aldım. Bu benim için dönüşüm noktası oldu diyebilirim. Çünkü Beyza’nın metinleri nasıl çevirdiğini, nasıl soruları  çözdüğünü bire bir görmüş oldum. Onunda bilmediği kelimeler olduğunu, bilemeyince hemen pes etmediğini çıkarım yapmaya çalıştığını vb  bir çok metot öğrendim. Ben de onun gibi paragraf sorularını çözmeye çalıştım, onu taklit ettim ve gerçekten anlama noktasında çok faydasını gördüm.

Sonrasında yine Akındil’den bu sefer Akın hocanın D grubundan 1 kur aldım ve O’nun canlı derslerine katıldım. Geçen dönem ki derslerde sorular çözülürken daha soruyu bile anlayamazken bu sefer cevapları da çıkarmaya başlamıştım. Dersleri hiç kaçırmadım, sürekli takip ettim. Dersler akşam saatlerinde oluyordu, sonradan da tekrarı dinlenebiliyordu. Fakat canlı olarak katıldığınızda soru sorabiliyorsunuz, bu yüzden şartlarım el verdiğince canlı katılmaya gayret ettim (evde tam curcuna saati olsa da). Verilen ödevleri yapmaya çalıştım. Kurs devam ederken bir YDS daha girdim 45 aldım. Bu arada 1. YÖKDİL yapıldı, ona da girdim fakat sınavım geçersiz oldu, itiraz ettim eksik kodlama yaptığım açıklaması getirildi. Artık resmen İngilizce bahtımın kapalı olduğunu düşünmeye başlamıştım. Aslında bu aşamada baya metinleri anlar hale gelmiş, soru çözümünde belli bir aşama katetmiştim. Ama gel gelelim sınav olayına geçince yapamıyordum.

Sonrasında durumumu anlattığım EFT, biyoenerji vb yöntemlerle terapi yapan bir arkadaşım (neonatalterapi) bana eft önerdi. Bir gün randevu alıp kendisini ziyaret gittim. Yabancı dil sınavı ile ilgili çalışma yaptırdı. Gözlerimi kapatıp, sınav anına gittik, sorulara baktım falan, daha bilumum şeyler… Bana hayal ederken hedefini yüksek tut dedi bende en yüksek 65 hayal etmiştim ama Rabbim lutfetti, 70 oldu hamd olsun.

Bu süreçte Akındil dışında kitap olarak İrem Yayıncılık kitaplarında da çok faydalandım. Bu yayınlar ve yine Akındil tam olarak sınav mantığı ve tekniğine hakim olan ekipler tarafından hazırlanıyor. Bu yüzden sıradan İngilizce kitapları yerine bu kaynakları kullanmak çok daha faydalı oluyor.

En çok faydalandığım kaynaklar;

Akındil’in

-40 test

-Read For Speed

-Reading Plus

İrem Yayıncılığın seviye5-6 çevirili Metinlerin olduğu

-YDS Passagework (özellikle çevirilerinin doğruluğundan emin olamayanlar için)

Belli bir temeli olmayan yeni başlayacak arkadaşlara başlıca tavsiyem;

Lütfen benim başlarda yaptığım gibi teknik arayışına girmeyin. Bu işin hemen öyle olabilecek gibi bir durumu yok. Tekniklerin işe yaraması için belli bir İngilizce temelinizin olması gerekiyor. Yoksa teknikler bir işe yaramıyor. Ayrıca YÖKDİL, YDS’den daha kolay bir sınav olsa da, yine de belli bir çalışma istiyor. Ayrıca her sınav biraz daha zorlaşıyor. İlk YÖKDİL sınavı gerçekten çok aşırı kolaydı fakat 2. YÖKDİL için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Özellikle Gramer ve Noun Clouse konuları ağırlıklı sorular oluyor.

Yine kelime ezberlemek çok önemli, bunun için ben telefona kelimeleri okuyup bol bol dinlemiştim. Metin okuyup bilmediğiniz kelimeler çıkarılabilir.

En önemlisi asla vazgeçmemek ve bu dil olayının emek istediğini, beyne giren bilgilerin beyinde yer etmesi için biraz zaman gerektiğini kabul etmek gerekir. Belki de bu yüzden ortaokulda dil ile muhatap olan kişiler yıllar geçse de ufak tefek hatırlatmalarla yabancı dil bilgilerini geri getirebiliyorlar.

Bir diğer önemli şeyde dua etmek, Allah’tan çokça istemek…

Bu sınava hazırlandığım süre boyunca en büyük destekçim sevgili eşim Lokman Ökten‘e, Kızım Şeyma’ya okul çıkışı bakan oğlum Mehmet Şamil’e, Anne ve Babalarıma, yine Şeyma’ya oyun ablalığı yapan Münibe, Esra ve Saliha ablalarına, İngilizce anlama kanallarımdaki tıkanıklığı açan Beyza’ya, psikolojik bariyerleri kaldıran Arzu’ya ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Rabbim hakkıyla değerlendirebilmeyi nasib etsin…

 

Share.

Leave A Reply