Devlet & Özel Okul Bilmecesi

0

LYS Sonuçları açıklandı. En başarılı iller Kilis, Bartın, Karabük. Birinci ve derece alan diğer öğrencilerde ya devlet fen lisesi yada özel kolejlerde burslu okuyan öğrenciler. Ama LYS’de genel başarı devlet liselerinde.

İstisnalar olsa da başarılı bu öğrenciler genel olarak;

– Orta yada alt gelir gurubundan ailelerin çocukları

– Anadolu (istanbul dışı) şehirlerinde ikamet ediyorlar

– Baba ve annenin eğitim seviyesi üniversite dışı bir mezuniyete sahip

-Devlet lisesi yada özel kolejde burslu eğitim görüyorlar

Oğlum bu yıl anaokuluna devam edecek inşAllah ama önümüzdeki yıl ilkokula gidecek. Bu bağlamda devlet mi? Özel mi? Sorularıyla gidip gidip geliyoruz. LYS’de her yıl olduğu gibi bu yılda yaşanan devlet ve anadolu şehirlerindeki başarı bizi de düşündürüyor. Nitekim İstanbul’da çocuk yetiştirmeye çalışıyoruz.İstanbul’da eğitim alanında imkanlar çok bol ve çeşitli. Ama acaba ne kadar gerekli ve yeterli bilgi içeriyor?

Eşim Karabüklü olduğundan sık sık Karabük’e gitme imkanı buluyoruz. Burada çocuk yetiştirmekle, İstanbul şartlarında çocuk yetiştirmenin ve bir yandan hayatı idame ettirmenin zorluklarını görüyor ve düşünüyorum.

İstanbul’da yetişen çocuklarımız;

*Canları isteyince sokağa çıkamıyor. Dolayısıyla aileler çocuklarına aktivite organize etmek durumunda kalıyor.

* Bir arkadaşına gitmek istese ailesi tarfından bir sürü süzgeçten geçiriliyor

* Okula gitmek için ortalama en iyi ihtimalle 1 saat trafik çekiyor. Tabi aynı trafiği eve dönmek için çekiyor.

* Daha fazla bilgisayar ve internete mahkum kalıyor.

* Dolayısıyla daha fazla strese maruz kalıyorlar.

***** liste uzayabilir…

Kilis milli eğitim müdürü ilin başarısınının nedenlerini anlatırken; il genelinde her 30 öğrenciye 1 öğretmen düştüğünü, öğrencilerle özel ilgilenildiğini söylüyor.

Biz istanbul’da  aman çok iyi puan alsın, aman iyi insanlarla birlikte olsun, aman sporu sanatı eksik kalmasın derdiyle özel okullara milyonlar dökerken, anadolu şehirlerinde organik ortamlarda çocuklar eş, dost, akraba iç içe, ev hanımı annesinin açtığı mis kokulu evlerinde hiç masrafsız zihin skorlarına imza atıyorlar.

Elbette başarı sadece LYS puanı değil ama bu milyonlar dökülen, çocuğun sabah 9 akşam 15 arası tüm vaktini ayırdığı özel okullar akademik başarı dahi sağlayamayacaklarsa ne sağlayacaklar?

Birde şimdi değişen bazı şartlar var. Devlette öğretmen olmanın imkanları, avantajları tatili, maaşı, mesaisi derken eskiye nazaran çok arttı. Bu yüzden bütün öğretmenlik mezunları nasıl yapsam da şu KPSS’den yüksek puan alıp devlette öğretmen olsam derdinde. Durum böyle olunca KPSS’den en yüsek puan alanlar başta İstanbul devlet okulları olmak üzere tercihleri baz alınarak İstanbul’a en yakın illere atanıyor. KPSS’den yeterli puanı alamayan yada istediği ili tutturamayanlar ise özel okullarda öğretmenlik yapıyor. Böyle olunca özel okuldaki öğretmen ile devlet okulundaki öğretmen arasında fark oluşuyor.

Yani Özel okul niçin gerekli? Ne işe yarıyor? Anadolu’da yaşamak bir ayrıcalık mı oluyor artık? Bilemiyorum. Sorular, sorular uzayıp gidiyor. Net cevapları henüz bulmuş değiliz? Şimdilik 1 yılımız var 🙂 Özel&devlet bilmecesiyle ilgili güzel bir yazı burada ve burada.

Bu genellemelere uymayan devlet okulu ve özel okullarda tabi ki mevcuttur ama genel bir bakış ile durumu tesbit etmek istedim. İnşAllah eğitim sistemimiz en yakın zamanda en doğru yolu bulup, bu yol üzerinde sebat eder….

Share.

Leave A Reply