Devlet Okulundan Özel Okula Geçiş

0

Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim üzere ilkokulda bir devlet okulunu ve öğretmeni özel araştırıp, seçerek o okula düşebilmek için gereken şartları sağlayarak İstanbul Anadolu yakasında güzel bir devlet okuluna yerleşmiştik.

okulİlk yıl okulumuz sabah 9 öğlen 15’e kadar eğitim veriyordu. Bu şekilde çocukta okulda verimli vakit geçirebiliyor, hem oyuna hem eğitime vakti kalıyordu. Fakat ikinci yıl, okulumuz yeni bir okul olduğundan çevredeki diğer ilkokulların çoğu tamirat ve tadilata girerek bizim okulumuza taşındılar ve okulun sahipleri bizler sabahçı&öğlenci sistemine geçtik.

Bu şekilde olunca dersler 7.30-12.30 arasına sıkıştı ve sıkıntılı süreç başlamış oldu. Çocuk 6da kalkıyor ve servise 6.30’da biniyor. Sonra o gidince ben kardeşiyle yeme içme uyuma gibi faaliyetleri daha yapamamışken bile hop evde oluyordu. Eve bu kadar erken gelince zamanı dolduramıyoruz, haydii TV, bilgisayar, teknolojik oyunlara sarıyoruz. Evde bir köşe kapmaca oynuyoruz.Bu bir döngüydü bizim için.

Diğer bir sıkıntımızda;  okuldaki en iyi öğretmene seçerek verdiğimiz sınıfımızda diğer sınıflardan oldukça kalabalık 42 kişi olduğundan eğitim dahada sekteye uğruyor ve en iyi öğretmenin nimetlerinden hiç faydalanamıyorduk.

Anadolu’da olsak devlet okulunda sınıflar en fazla 25-30 olacakken İstanbul’da maalesef devlet okulları 40’lı sayıları görüyor. Sınıf kalabalıklaştıkça öğretenin sinir katsayısı yükseliyor, çocuklara daha sert daha baskıcı davranıyor. Eğitim ikinci planda kalıyor. Çocukta azar işitmekten özgüven felan kalmıyor.Buda diğer bir çıkmaz sokak.

Eğer eviniz çocuğun dışarı çıkmasına çok müsait değilse çocuğu evde teknolojiden uzak meşgul edebilmenin yollarını arıyorsunuz böyle bir durumda. Okul eğitimi dışında müzik, sanat, spor, sosyal aktivite, dini eğitim gibi ilave eğitimler için ayrı ayrı kurslar bulmak ve onlara ayrı ayrı çocuğun adaptasyonunu sağlamak, ayrı ayrı haftalık onların takibini yapmak, ayrı ayrı İstanbul trafik şartlarında çocuğunuzu ordan oraya taşımak bir anne için oldukça yorucu, helede 1 yaşında bir bebekle çekilmez hale gelebiliyor.

Akademik olarakta okulda ciddi bir eğitim alamıyor, özellikle ingilizce öğretmeni sınıf çok kalabalık olduğundan sınıfı idare edemiyor ve sürekli bağırıyordu. Son çare artık ders yerine projeksiyonla çizgi film izletmeyi seçmişti. Bu şekilde yabancı dil eğitimi de çok gerilerde kalıyordu.

Birde ödevler ödevler ödevler…. Hiç bitmek tükenmek bilmeyen, çocuğu yaparken ağlatan, sizi çileden çıkaran ödevler, ödevler, ödevler :). Okul yarım gün olunca ödevlerde kalan yarım günü alacak kadar çok oluyor. Hem çok oluyor, hemde zihin değil el çalıştırıp zaman alıcı çalışmalar oluyor. Buda devlet okulunun başka bir çıkmazı oldu bizim için.

IMG_20891-600x320Sonra yaz boyu araştırmalara girdik bir kaç arkadaşla, en sonunda ASFA eğitim kurumlarıyla anlaştık. Şuanda okul açılalı 1,5 ay oldu hamdolsun maşAllah herşey çok güzel gidiyor. Okulda yüzme, satranç, İzcilik, Kuran eğitimi, Görsel sanatlar, Zeka oyunları, Müzik, 6 saat ingilizce, yaşam becerileri dersi vb.. herşey var. Normal müfredat akıllı tahta ile işleniyor. Morpa kampüsten test şeklinde ödevler veriliyor, küçük sinevizyonlarla konular pekiştiriliyor. Ev ödevleri öğretici ve zihin çalıştırıcı. Ödevler muhakkak kontrol ediliyor ve geri dönüşüm sağlanıyor.

Sınıfları 19 kişi. Sınıf öğretmeni çok anlayışlı, sevecen ve çocuk dünyasına çok rahat inebilen genç bir bayan öğretmen. Velilerle heran iletişim halinde.  DSC03981-600x320Sınıfında şansımıza anaokulundan ve üsküdar çocuk üniversitesinden arkadaşları var.  Okula ve sınıfa alışmakta hiç zorluk çekmedi. Beslenmesi çok düzene girdi. Serviste bile insan muamelesi görüyor. Bu okula beni 1. sınıfta göndermeliydiniz diyor kendisi. İnşAllah bu memnuniyetimiz hep devam eder.

Yaşadığımız bu tecrübeyi okula yeni başlayacak olanlara okul seçiminde faydası olabilir niyetiyle yazdım. İyi devlet okulu, kötü özel okulda olabilir, iyi araştırmak, gözlemlemek lazım. Dilerim ki devlet okullarının şartları dahada iyileştirilir ve imkanı olmayan ailelerde her yönden donanımlı şekilde çocuklarını yetiştirebilirler…

Share.

Leave A Reply