Dâhi Nasıl Yetişir?

0

Uzmanlar çocukların zekâ oranını yükseltmek için, dahi nasıl yetişir sorusuna cevap vermek için ailelerin dikkat etmeleri gereken belli başlı ipuçlarını derledi.

İşte uzmanların ailelere önerileri:

İki yaşından küçüklere televizyon izletilmemeli: Televizyon, iki yaş altı çocukların algı yetenekleri ve beyin  gelişimlerini kötü yönde etkiliyor.

Bebekken sürekli olarak anne sütüyle beslenmeli: Anne sütüyle beslenenlerin, altı yaşına geldiğinde okuma yazma ve matematik becerileri yaşıtlarından yüzde 5 daha yüksek oluyor.

Çocuk enstrüman çalmayı öğrenmeli: Herhangi bir enstrüman çalabilen çocuğun sözlü iletişim becerisi yüzde 15 daha yüksek oluyor.

Evde en az 500 kitap bulundurulmalı: Evinde en az 500 kitap bulunan çocukların liseden mezun olma şansı yüzde 36, üniversite mezunu olma şansı ise yüzde 19 daha yüksek.

Hamileyken asla uyarıcı madde kullanılmamalı: Hamileliğinde uyuşturucu madde kullanan kadınların çocuklarında gelişim bozukluğu riski 5 kat daha fazla.

Çocuk aşırı kilo almamalı: Obez çocuklar, okuma testlerinde yaşıtlarına göre yüzde 11 daha başarısız oluyor.

Çocuk spora alıştırılmalı: Egzersiz yapan çocukların liderlik becerileri yüzde 100 artıyor.

Çocuk anaokuluna gönderilmeli: Anaokuluna gönderilen çocukların liseden mezun olma şansı yüzde 52 artıyor.

Geç baba olunmamalı: Babası 20’li yaşlarında olan çocukların IQ seviyesi, 40’lı yaşlarından sonra baba olanların

çocuklarına göre 3 ila 6 puan daha yükseliyor.

Denge oyunları öğretilmeli: Denge becerisi, muhakeme yeteneğini geliştirir ve çocuğun dikkat oranı yüzde 3 artar.

Ekonomik etki: Ailesi sosyal yardımla geçinen çocuklar, düzenli geliri olan ailelere göre dört kat daha az kelime öğreniyor.

Yabancı dil eğitimi: En az iki yıl yabancı dil eğitimi alan çocuklar üniversite sınavında yüzde 14 daha yüksek puan alıyor.

Böcek ilaçlarından uzak durulmalı: Hamilelikte böcek ilacına maruz kalmak, çocuğun IQ’sunu yüzde 1.4 oranında düşürüyor.

Kaynak: http://www.akradyo.net

Share.

Leave A Reply