Çocuklara Evde Dini Eğitim

0

Dini eğitim konusunda günümüzde çok fazla bir telaş var. Aman biran önce Kuran öğrensin, şakır şakır okusun gibi bir heves ve hırs var; hem velilerde hem öğretmenlerde.

Maalesef öğretmenler Kuran’a geçen öğrenci sayısıyla birbirlerine hava atarken, velilerde birbirlerine çocuğunun cuz sayfasıyla hava atıyor. Tabi halis niyetlerle bu eğitimi yapan ve yaptıranlarda var.

Ama çocuğu bilerek yada bilemeyerek sıkıp zorlayarak, öğrenilen ve yaşanılan bu süreç çocuğun dini kavramlara karşı negatif hislerle dolmasına sebep olabilir.

Bunun için bence mühim olan dini konuları ve öğretileri en mutluluk hormonu salgılanttıran zamanlar, aktiviteler haline getirmek lazım ki temelleri sevgi üzerine kurulu olsun.

Mesela bunlar asla çocuğa ceza olarak verilmemeli yani “sen şunu yapmadığın için sana ceza git iki sayfa Kuran oku” demek haşa Kuran kötüdür ve sen bu kötüyü hakettin demektir.

Ödül olarak sunulmalı “ne güzel davrandın hadi gel birlikte Peygamberimizle ilgili birşeyler okuyalım dersek” çocuk hem anne babayla birlikte olduğu için zevk alacak hemde buna vesile olan objelerden zevk alacaktır.

5 yaştan önce harflerin öğretimine geçilmesini doğru bulmuyor uzmanlar, çocukta soyut kavramların ancak 6 yaşta oturduğunu söylüyorlar, bu yüzden 5 yaştan önce dini eğitim hikayeler, evde oyunlar, sesli sure dinlemeler, masal okumalarla yapılabilir.

En sağlıklısı 6 yaşında harf öğretimine başlanması. Bu konuda 3 yaştan itibaren evde çocukla birlikte kullanabileceğiniz iki meteryali paylaşmak istiyorum.

Alim çocuk ve Hudhud CD’leri çocukların görsel ve işitsel olarak dini terimleri, hikayeleri kolaylıkla öğrenmelerini sağlıyor.

Alim çocuk: Sureler,Elif-ba, hikayeler, yapbozlar, boyamalar felan var. Burdan biz özellikle sure dinletiyoruz. Sürekli dinlemeyle zaten hemen kapıyorlar.

Şöyleki; her akşam yatmadan önce eline 1 kağıt 1 kalem alıp, Alim çocuktan namaz surelerini açın. Her dinlenme sonunda kendi elindeki kağıda işaret atsın, işaretler 10-20’yi bulunca tamam yeter deyip yatırın.

Tam yatmadan önce dinlediği için gece boyu zihni onu tekrar ediyor daha kolay ezberliyor, hemde doğru bir kıraat ile ezberlemiş oluyor.

Hudhud ise; hud hud kuşunun peygamberleri anlattığı yavaş çizgi film tarzında gösterimlerin olduğu, ufak tefek oyunların, bilgi veren bölümlerin olduğu bir interaktif eğitim.

Bu meteryalleri de ödül olarak zaman zaman çocuğa sunabiliriz.

Tabi bunlar bilgisayara oturan bir çocuğa sunulabilecek alternatifler, eğer çocuğunuz bilgisayarla hiç tanışmamışsa böyle birşey için bile alıştırmayın derim.Mp3 çalarla felan halledin.

Yoksa sürekli alternetif üretme sürecine giriyorsunuz. Bunun dışında bu iki meteryal çok güzel takip edilebilir.

Bu sitede de evde yapılabilir güzel dini aktiviteler var: http://evokulum.blogspot.com

Dini kavramları oyun ve çizgi sinemalarla güzelce aktaran bir site: http://www.sonpeygambercocuk.info/

Share.

Leave A Reply