Bademcik iltihabı İçin Doğal Yöntemler

0

Bedemcik iltihabı çocukluk çağında oldukça  sık görülen bir hastalık. Şimdide bizim başımıza geldi. Hiçbir yazımı tecrübe etmeden yazmamaya gayret ediyorum, dolayısıyla blogumda oğlumun hastalıkları ve tedavileriyle oluştu neredeyse 🙂 Bu seferde yeni yaşadığımız bademcik şişmesi, faranjit hastalığı ile ilgili uygulamalarımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

8 yaşındaki oğlumun okulundan pazartesi günü aniden aradılar. 39,2 ateşi var, acil gelip alın biz ibufen veriyoruz  dediler. Bugün okulda yüzme dersi vardı, ders sonrasi vücudu güçsüz düştü diye düşündüm. Okuldan gidip aldım. Aynı gün içerisinde boğaz ağrısı, zaman zaman 38,5-39,5 arası ateş yükselmesi, halsizlik ve uyku hallerini yaşadık.  Screenshot 2015-12-02 12.56.39 (2)

O gün ve ertesi günü bademciğin iltihabının azalması için bazı uygulamalar yaptık, hamdolsun hastalık gerileme seyrine girdi. 

Faranjit bademcik iltihabıyla ilgili evde neler yapabilirsiniz sonuç aldığım kendi uygulamalarımı sizlerle paylaşmak istiyorum:

1. Taze sıkılmış meyva  suyu, aynı renk meyveleri aynı anda sıkıp içirerek çocuğun hastalığı kolay atlatmasını sağlayabilirsiniz. Misal; portakal, mandalina,havuç. yada kırmızı elma, havuç, nar yada sarı elma, ayv, armut vb…

2. Adaçayı en iyi faranjit ilacıdır. İ. Sarçoğlu’nun bu konudaki yazısını okumanızı tavsiye ederim. Adaçayını demleyin gün içinde 2,3 defa içirin. Aralarda adaçayı ile gargara yaparak bademcikleri temizlemesini sağlayın.İlk günlerde gün boyu birkaç defa yapacağınız adaçayı gargarası sizi yeniden dünyaya gelmiş gibi yapacaktır. Daha sonraki günlerde haftada birkaç defa bu gargarayı tekrarlamak sizi bademcik ve boğaz enfeksiyonlarına karşı koruyacaktır.

3. Yarım soğanı rendeleyin, bal ve az suyla karıştırıp bir pipetle çocuğa içirin. Ardından su vermeniz gerekir çünkü çok acı oluyor.

4. Kekik çayı da antibiyotik etkili bitkilerden biridir. Bunu da zaman zaman içirebilirsiniz.

Screenshot 2015-12-02 13.04.03 (2)5. Sarımsak soyun, en az 3 baş küçük küçük kesin ve hap gibi suyla yutturun. Kesilmeyecek küçüklükte sarımsak olması daha iyidir. Sarımsak EN İYİ ANTİBİYOTİK’tir.

6. Limonlu, zencefilli su içirmek. Yalnız limonlu suda olabilir. Hem toksinleri atmasına yardımcı oluyor, hemde ateşi düşürüyor. Zencefilde ateş düşürücü etkiye sahiptir.

7. Ateşi düşürmek için sirkeli bezle alnı ve eklemleri silmek ve yine ılık banyo yapıp, o esnada başına ara ara sirkeli su dökmekte etkili bir ateş düşürme yöntemidir.

8. Sirkeli su içirmek. Sirke çok iyi bir dezenfektan olduğundan vücudu içerden temizleyecek ve çocuğu rahatlatacaktır.

9. Çocuğu yemek yemeğe asla zorlamamak, hatta mümkünse aç bırakmak, vucud hastalıkla uğraşırken birde sindirim ile vucudu meşgul etmemek gerekiyor.

10. Kürek kemikleri ve sırtın üstüne kupa yapmakta vucudu rahatlatan yöntemlerden bir diğeridir.

11. Çörek otu yağı 1 tatlı kaşığı kadar sabah akşam içirmek.

Bu yazdığım uygulamaları gün içerisinde aralıklı olarak yaptım, hepsini ardı ardına ve sık sık uygulamadım, çünkü özellikle içilecek şeyler oldukça kuvvetli olduğundan aynı anda içirilmesi mideye sıkıntı yapabilir. (Bu uygulamalar doktor önerisi değildir, tavsiye niteliğinde doğal uygulamalardır.)

Ateş ile ilgili olarak şu dipnotu eklemek istiyorum. 39,5 ateş seviyesini görene kadar ilaçla müdahele etmiyoruz, çünkü tencerede suda eriyen şekerin eridiği gibi ateşte vucuttaki toksin ve mikropları vucutta eritiyor. Eğer belli bir seviyeye kadar ateşe müdahele etmezseniz ateşin vücudu gezdiğini görüyorsunuz. Mesela bir ara başta çok ateş oluyor,bir ara vücutta daha çok , bir ara sağ tarafta çok , bir ara sol tarafta, adeta dezenfektan gibi ateş vücudu temizliğe girişiyor.

Eğer ufak bir ateşte ateş düşürücüye sarılmaz vücudun kendi kendine mücadelesine müdahele etmezseniz çocuğun ateşide 39,5 üstüne her zaman çıkmıyor. Evet gerektiği yerde ilaçlardan destek almak gerekiyor, ama belli bir noktaya kadar bitkisel, hemopatik yada kendi uygulamalarınızla ateşi kontrol altında tutmaya çalışırsanız çocuğunuzun ileriki yıllar sağlığı için çok daha faydalı oluyor. Aşağıdaki videoyuda  izlemenizi tavsiye ediyorum. Sağlıklı günler dileklerimle 🙂

Share.

Leave A Reply