Annelere Sırt Masajı Süt Sağlıyor

0

Mamalar ve katkı maddeleri eczane ve market raflarını süslese de anne sütünün değeri her geçen gün daha da çok anlaşılıyor. Çoğu insan anne sütünün önemini bilmezken, bazı anne-babalar ise bunun önemini kavrayarak konu hakkında eğitim alıyor. İzmir, İstanbul ve Ankara’da özel sektör tarafından açılan emzirme çözüm merkezleri, bu konuda ebeveynlere yardımcı oluyor. Merkeze gelen anneler, ücret karşılığında emzirme kursu alıyor. Türkiye’nin ilk ve tek özel emzirme danışmanlık şirketinin sahibi ve genel müdürü olan Arzu Üstündağ, annelerin en çok ‘sütüm yok’ şikayetiyle geldiğini ifade ederek, “Ama bir annede aynı anda üç bebeğe yetecek süt var. Emzirmeyi ve pozisyon almayı bilmiyorlar.” diyor. Emzirme kursu alanlar arasında doktorlar bile var.

Bunlardan biri de Uzman Dr. Derya Dirim Erdoğan. Dr. Erdoğan, “Doğumdan bir hafta sonra göğüs ucunda yara olmuştu. Pompa almıştım, nasıl kullanacağımı sordum. Yara olduğunda bazı anneler emzirmeyi bırakıyormuş. Ben bırakmadım. Emzirme ve anne sütü konusunda gerçekten uzmanlar. Onun için danışmanlık hizmeti aldım.” dedi. Danışmanlık şirketinin sahibi olan Arzu Üstündağ, bu işe, sağlık ürünleri satan firmada çalışırken Sağlık Bakanlığı’nın açtığı kurslara katılarak başlamış. Buradan aldığı sertifika ile Türkiye’nin ilk özel emzirme merkezini kurmuş. Merkezde 10 emzirme danışmanı çalışıyor. İzmir, İstanbul ve Ankara’da merkezleri bulunan firmada danışmanlık ücreti 90 YTL olarak tespit edilmiş.

Aydın ili ise pilot bölge seçilmiş. Burada ücretsiz danışmanlık hizmeti veren firmanın Türkiye genelinde 45 bayisi bulunuyor. Bu bayilerde emzirmeyle ilgili ilaç ve aletler satılıyor. Merkezlerde anne ve anne adaylarına birer saatlik kurs veriliyor. Bu eğitime, ihtiyaç duyulduğunda telefonla da devam ediliyor. Eğitimlerde zaman zaman doktor ve hemşireler de yer alıyor. Ücretsiz kursların yanında ücretli danışmanlık kursları da başladı. Babaları da eğitime aldıklarını belirten Arzu Üstündağ, bu sayede anneye masaj imkanı ve psikolojik destek sağladıklarını kaydetti.

Annenin iş hayatına dönmesi, ilaç kullanması veya operasyon geçirip emzirmeye ara vermesi. Annenin sezaryen yapıp emzirmeye geç başlaması. Veya sütünün yetersiz olduğuna inanması. Böyle bir şey yok. Her annenin sütü yeterince var. Hatta üç bebeği beslercesine var. Ama özgüveni destekleyen bir ses yeterince olmadığı için o anneyi kaybediyoruz. Burada sırt masajı önemli. Oksitosinin salınımını öğretiyoruz. Sütü dışarı salındıran reflekslerden bir tanesi oksitosin hormonu. Bunun da sırtta omurgada yapılan bir masajla reflekte olması sağlanıyor, çok rahatlıyor anne. Bu masajı babaya ya da yakınlarına öğretiyoruz. Sezaryen, sütü geciktiriyor.

Bebekten kaynaklanan sorunlar

Erken doğumlar, yarık dudak-damak problemleri, bebeğin kalp veya bir organla ilgili operasyon geçirmesi. Ancak bunlar bile emzirmeye engel değil. Bu süreçte annenin sağılması gerekiyor. Yoksa anne sütü kesinlikle gerileyebiliyor. Bu sütün bebeğe kaşıkla verilmesi gerekiyor. Biberonla veriliyorsa o bebek bir daha anne memesini çok zor alıyor.

Emzirme problemleri

Meme ucunda yaralar, ucun büyük ya da küçük olması ve kanal tıkanıklıkları problemleri oluşturuyor. Emzirme meme başından değil, kahverengi kısımdan yapılıyor. Meme ucu diye bir problem yok. Ama halk böyle algılıyor. Dudağı çatlayan bayanların meme başları da çatlar genellikle. Anne ağlayarak emzirir. Bunun için “nemli yara iyileştirme metodu” var dünyada. Bir pomat gibi duruyor. Alternatifi de bir damla sütü meme ucunda bırakmak. Bunların dışında hiçbir şey sürülmemesi lazım.

 

Zaman Gazetesi

Share.

Leave A Reply