Anne Sütünü Artıran İksirler

0

7 yıl aradan sonra tekrar yeni annelikle birlikte eski bilgilerimde güncelleniyor. Kızım şuanda 3 aylık oldu. Günlerimiz emzirme, uyutma, bez değişimi, sevme, koklama, öpme gibi faaliyetlerle geçip ilerliyor. Her geçen gün kızımla iletişimimiz arttığından her gün bir önceki günden daha güzelliklerle geçiyor hamdolsun. Bundan 7 yıl önce oğlum zamanında anne sütüyle ilgili bir yazı yazmıştım, nette 7 yıldır baya bir hit kazandı.

Şimdi daha güncel, hem kendi deneyimlerimden hemde tüm anne blogları taramam sonucu çıkardığım yeni ve uygulamalı anne sütünü artıran önerileri sizlerle paylaşıyorum, ihtiyacı olan anneler faydalansınlar.

1- Bebeği Sevmek, ten tene temas:

Bebeğini herkes sever ama burada sesli bir şekilde sevmekten bahsediyorum, ona bakıp içinin ılık ılık olmasından bahsediyorum.

Diğer yöntemde ten tene temas, bebeği tek bezi kalacak şekilde soyup sizin teninize yatırmak o şekilde sevmek öpmek koklamak. Buda süt hormonlarını harekete geçiren bir etmen.

2- Moral motivasyon:

Süt olayı tamamen hormonlar tarafından yönetildiğinden en önemli süt artırıcı formül gülmek, eğlenmek, mutlu olmak, morali yüksek tutmak. Böyle içi içine sığmayacak hale getirmek.Özellikle temiz havada bebekle yürümek hem bebeğe hem anneye çok faydalı oluyor.

Emziren annenin etrafındaki insanlarında çok pozitif olması gerekiyor. Sütün çok, bol maşallah ne güzel büyüyor bebeğin gibi olumlamalar sütü artırır. Maalesef annane babanneler mama vermeye çok meyilliler bebeğin her ağlamasını açlığa yoruyorlar, halbuki bebek o kadar çok sebepten ağlıyor olabilir ki. Lütfen emziren anneler olumlu sözlerimizle destek olalım.

3- Emzirirken şelale yada fışkıran sular hayal etmek. Buda beyine uyarı veriyor. Aynı şekilde sütünde göğsünüzden akmasını sağlıyor.


1aemziren-anne4- Kürler

Süt olayı tek ayaklı bir konu değil yani moraliniz iyi olup beslenmeniz iyi olursa tam verim alabilirsiniz.

Süt artıran yiyecek ve içecekler ise şöyle;

İncir suyu: Sekiz- dokuz adet kuru inciri yarım litre suda haşlayınız. İkiye böldüğünüz suyu sabah-akşam olmak üzere günde iki kere tüketiniz. Bu en etkili süt artırıcıdır.

-Rezene , ısırgan çayı

-Havuç yemek veya suyunu içmek.

-Arpa suyunu bal ve kimyon ile içmek

-Tahin, susam

– karbonatlı su

-süt

-bulgur

-tavuk suyu, et suyu

-humana still çayı

-lactabol emzirme desteği

-sevdiğiniz şeyler yemek (dondurma, çikolata )

– Pişmiş yeşillik  : ıspanak, pazı vb..

-Pişmiş soğanlı et türü; Soğanlı yumurta, lahmacun vb..

-Taze Meyve ve meyve suyu

– Taze yeşillik marul, semizotu.

-Sizde süt artıran başka bir yiyecekte olabilir kendinizi dinleyerek bunu keşfedebilirsiniz.

5-Uyku ve dinlenme:

Özellikle gündüz bebeğiniz uyuduğunda sizde her iş bırakın ve yatın dinlenin, uyurken içinizdeki süt kazanları fokur fokur kaynacaktır inşAllah.

6- Fazla sütü sağmak:

Bu oldukça zahmetli bir uygulama olsa da çokça yerde tavsiye ediliyor.

7- Sırt masajı ve kupa:

Sırtta göğsün hizasına gelen bölgelere masaj yapmak, kuyruk sokumundan boyundaki omurilik başlangıcına kadar olan kısma boydan boya iki elin baş parmağıyla hafifçe yada bastırarak masaj yapmak.Emzirme danışmanları bunu önerir, aynı zamanda doğumdada rahatlamak için kullaılır oksitosinn salınımını artıran endorfin masajıdır.

Yine göğüs hizasınının sırttaki bölgelerine kupa kapatmak, göğsün üstüne altına yanlarına kupa kapatmak.

8- Emzirme Kampı:

Yani yatıp kalkıp sürekli emzirmek. Ayrıntısını şu güzel sitede bulabilirsiniz. bebekyapimbakimonarim.blogspot.com

9- Göğüslere sıcak kompres yapmak:

Sıcak su torbası yada duş alarak göğüslerin üstüne sıcak basınç uygulamakta süt kanallarını açan ve sütün artmasını sağlayan bir uygulama.

10-  Sütün her zaman artacağını düşünmek:

Bekar bir kız bir süre bir bebeği emzirse, bir süre sonra onu uzun süre doyurabilecek seviyede süt üretmeye başlarmış, yine evlat edinip onu emziren çokça örneklerde mevcut.

Sevgili 9 ay bebeğini karnında taşımış anne, bekar bir kız bile bu şekilde emzirebiliyorken sen nasıl emziremeyeceksin? Lütfen kendine güven ve bebeğine sarıl.

Bu uygulamalar ve öneriler tek tek denenip gerçekten sütün arttığına kanaat getirdiğim gerçek uygulamalar.Bu uygulamalar her zaman hep birlikte bulunmayabilir, her zaman muntazam olmaması sütünüzü etkilemez, gecekondularda ne zorluklarda ne stresler altında, ne maddi sıkıntılarla, ne açlıklarla bebeklerini güzel güzel emziren anneler var. Onlar her zaman sütlerinin bebeklerine yeteceklerini düşünüyorlar ve bu şekilde yetiriyorlar. Nihayetinde elimizden geleni yapıp Allah’a tevekkül etmek gerekiyor. Bol bol sütlü günler dileklerimle…

Share.

Leave A Reply