Anaokulunda Katkısız Beslenme

0

Anaokuluna giden çocuğunuz varsa, okulun ilk günlerinde bir form doldurursunuz. Çocuğunuzun özellikleri felan, allerjisi var mı? kullandığı ilaçlar felan felan…

Eğer çocuğunuzun beslenmesine dikkat eden bir aileyseniz okul yönetimine başta hassas olduğunuz konuları söyler, hatta yazarsınız. Okul yönetimi ve öğretmenler başta çok dikkat ederler. Ama şu katkılı gıda devrinde muhakkak arada derede kaçan hoşunuza gitmeyen şeyler olacaktır.

Bu yazımda size anaokuluna giden çocuğuzun katkılı gıdalardan korunabilmesi için yapılabilir değişken uygulamalardan bahsedeceğim:

1- Okula kayıt olurken; “benim çocuğumun gıda katkılarına allerjisi var”, ” süt tozuna, glikoza, msg’ye allerjisi var” diyebilirsiniz. Çünkü daha “aman zararlı yedirmeyin” anlayışı maalesef yerleşmemiş durumda, ama allerji deyince akan sular duruyor. Bu yüzden alerji başlığında paragrafları yazabilirsiniz.

2- Okul içi temizlikte çocuğunuzun yanına doğal sıvı sabun koyabilirsiniz.

3- Yüz boyaları çok zararlı yine çocuğunuzun bu boylara allerjisi olduğunu söyleyebilirsiniz.

4-Okulda acil durumlarda, mesela herkese şeker, çikolata dağıtılırken sizin çocuğunuzun boynu bükük kalmaması için okula doğal çikolata, pestil, yada sevdiği başka gıdaları bırakabilirsiniz.

5- Okulda genelde öğlen yemekleri güzel oluyor. Sebze yemeği, pilav vb… ama ara öğünler sıkıntı. İkindi kahvaltısı diye bir olay var tamamen kontrol dışı.

Bu öğünü ya okul ayarlıyor yada öğrencilere paylaştırılıyor, diğer velilerin vicdanına kalıyorsunuz. Bu durumda ne yapılabilir?

Yemediği margarin, hazır pasta, şeker vb… muhakkak yazılı şekilde sınıf öğretmenine verin. Bizim öğretmenimiz Tuba Öğretmen sağolsun bu konuda hassasiyetimize çok saygılı, sürekli “bunu yer mi? şunu yer mi?” diye arıyor. (ama daha önce gittiğimiz başka okullarda hiç böyle ilgiye rastlamamıştık.)

İkindi kahvaltısı için çocuğunuzu nasıl korursunuz?

Mümkünse evden paylaşım günleri için, ikindi kahvaltıları için çocuğunuza özel bir şey yapıp yanına koyabilirsiniz.

6-Yada Dışarıdan katkısız market ürünü yanına koyabilirsiniz.

7-Bunların dışında müdahele edemediğiniz ürünleri modifiye edebilirsiniz.

Mesela; hazır pastaların krema kısmını sıyırıp en azından margarin dolu kremasına nazaran kekini yiyebileceğini öğretmenine tenbihleyebilirsiniz.

8- Okulda zaman zaman verilen şekerler için evde kendiniz bir şeyler hazırlayabilirsiniz. Piyasa şekerlerinin içindeki şekerler çıkartılıp, içine lokum, pestil, badem ezmesi vb… koyup tekrar şeker kağıdına sarabilirsiniz. Böylece aynı diğer şekerler görünümünde ama içeriği doğal şekerleriniz olur.

7- Okulun kutlama partileri bitmiyor. Malum 20 öğrenci habire bişey kutlanıyor. Bu partiler için yine krema sıyırma yöntemini uygulayabilirsiniz.

Eğer imkanınız varsa okula pastaları doğal üretim yapan yerlerden almasını tavsiye edebilirsiniz. Mesela bizim Kuran Partimizde Katkısız Arabalı Pasta yapan sevgili Butik pastacı Cicipasta‘yı tavsiye ederim. Çocuklar bu pastayı görünce deliriyor. Lezzetide şahane muzlu 🙂 Üstelik sıfır katkı:) sitesinden mail atarak sipariş verebilirsiniz, fiyatları da makul. Şekillerde çok orjinal 🙂 (https://cicipasta.wordpress.com/)

Tabi tüm bunları yaparken çocuğunuzu zararlı şeyler yemediği için onere etmeniz, zararlı şeyler yerine ona evde güzel alternatifler sunmanız gerekir. Benim oğlum maşAllah şimdi okulunda zararlı yememesiyle ünlediğinden, kendisi bu ününün tadını çıkarıyor.

Öğretmenleri de bu konuda onu öne çıkardıkları için diğer çocuklarda onun yanına gelip “aslında bizde çok zararlı şeyler yemiyoruz”, “aslında bende sevmiyorum, yemiyorum” gibi sözlerle oğlum gibi olmaya çalışıyorlar.

Bu uygulamaları yalnız anaokulunda değil topluluk içinde herzaman sizde değiştirerek, kendi aile yaşantınıza, çocuğunuza göre çşitlendirerek kullanabilirsiniz. Fikir vermesi için paylaşıyorum sizlerle.

Eğer kendiniz inanıp ailenizde katkılı gıdaları uzaklaştırısanız, çocukta ailesiyle birlikte bu alışkanlıkları benimsiyor ve yadırgamıyor. Hiç birşey imkansız değil, herkes giderek bilinçleniyor, İnşAllah ilerde hiç böyle atraksiyonlara gerek kalmadan çocuklarımız özgürce her yerde yeyip içebilecek şekilde toplumda beslenme bilinci oluşur. Katkımız olabilirse ne mutlu bize 🙂

Share.

Leave A Reply