Akademik Başarı Ev İşlerinden Geçiyor

0

Günümüz eğitim sisteminde maalesef ki çocuklarımız bir at yarışına giriyorlar. Daha ilkokulda test kitapları yığılmaya başlıyor. Siz “yok ben öyle yapmayacağım” dahi deseniz, çocuk sürü psikolojisiyle kendisi geri kalmayı hazmedemiyor ve oda bu koşu bandına çıkmaya çabalıyor. Maalesef ki Finlandiya gibi birkaç tanınmış eğitim sistemine sahip ülkeler dışında çoğu ülkenin eğitim sistemi dünyanın çoğu yerinde aynı şekilde işliyor.

Ardından çocuklarımız eve geldiklerinde teknoloji ile başbaşa kalıyor ve doğal rahatlama yollarından uzak yine başka bir stresli gergin ortamla muhatap oluyorlar.

Peki doğumdan meslek sahibi olana kadar çocuklarımızın mecbur bırakıldığı bu yarış pisti aslında ne kadar doğru? Bu konu ile ilgili olarak rastladığım “Aşırı Ebebeynlik yapmadan başarılı bir çocuk nasıl yetiştirilir?” Ted videosu günümüz eğitim sistemine bir durup düşünmemiz ve farkındalık kazanmamızı sağlıyor.

Video’da eski Stanford Birinci sınıflar Dekanı Julie Lytcott- Haims konuşuyor. Özetle diyor ki; Yüksek beklentilerle çocukları doldurarak ve hayatlarını her fırsatta çok yakından kontrol ederek ebeveynler aslında yardımcı olmuyor. Ebeveynlerin notlarını ve sınav puanlarını kullanarak çocuklarının başarısını tanımlamasını durdurma davası güdüyor. Bunun yerine, en eski düşünceyi sağlamaya odaklanmaları gerektiğini söylüyor: Eski ev içi görevler ve koşulsuz sevgi.

Haims konuşmasında bir araştırmadan bahsediyor. Araştırma”Harvard Grant Study”  gösteriyor ki; “Çocuklarımız için hayattaki gösterdikleri profesyonel başarı çocukken yaptıkları ev işlerinden geliyor” ne kadar erken başlarsan o kadar iyi. Bu sizi işyerinizde de öne geçiriyor.

Ne kadar ilginç değil mi? Halbuki biz Türk anneleri çocuklarımıza aman okusun etsin diye evde tahtlar kuruyoruz. Çocuk ders çalışsın diye kendi yatağını bile asla toplamaz, eşyalarını katlamaz hale geliyor.

Halbuki ev işleri ve bu işleri birlikte yapmak, ileriki hayatında ona değer katacak, ona bir çok yönden başarı sağlayacak, kendi hayatını kendi idame ettirebilmesi için bir ön hazırlık sunacak, kaliteli zaman geçirmek başlığı altında önerilebilecek katma değeri olan faaliyetlerden olduğu araştırma sonucu gözler önüne seriliyor.

Öte yandan eskiden ev içi her faaliyet tüm aile üyelerince büyükten küçüğe paylaşılıyorken şimdilerde dışarda çalışan yada evde kalıp çocuklarına bakan her anne şu zamanda bir etkinlik baskısı altında, montessori objeleri, zihin geliştirici aktiviteler, dikkat artırıcı kitaplar vb..Bu faaliyetlerin hepsi çok güzel fakat yine anneyi mevcut döngüsünden çıkartıp bambaşka bir alana yoğunlaşıp o alanda çocuğuna ürün sunmaya zorluyor.

Küpleri boyutlarına göre ayırmak yada renkli objeleri kutuya dökmek kaliteli zaman geçirip güncel meteryal kullanım ile çocuğun kas gelişimine destek olmak olurken, mercimekle pirinci ayıklamak, yerdeki oyuncakları rafa dizmesini sağlamak çocuğa iş yaptırmak adeta suistimal etmek oluyor. Bu bağlamda biraz durup düşünmeli ve hayatımızı zorlaştırmadan hem çocuğun zevk alacağı hem annenin hayatını zorlaştırmayan karşılıklı etkileşimlere girmeliyiz.

Ayrıca yine ev işlerine yardımcı olmak, günümüz çocuklarının teknolojiden uzak kaldığı her saniye şu yazıda da bahsedildiği gibi; kendini sürekli “sıkıldım, sıkılıyorum, patlıyorum” modundan kurtaracak, hayatının ileriki yıllarında da illa yapmak zorunda kalacağı, günlük akışın çoğunu kaplayan rutin ve sıradan ofis yada evsel işlere de aşinalık kazandıracaktır. Sonuçta güncel hayat Pc oyunları gibi atraksiyonlu, heyecanlı her an süprizlerle dolu bir hayat değil 🙂 Hepimiz hergün onlarca sıkıcı kabul edilebilen, döngüsel işler yapıyoruz.

Neler yapılabilir?

Çocuğa yaşına uygun cinsiyet ayrımı gözetmeden -ki şuanda kızlarda erkeklerden farklı değil, kimse ev işi yapmıyor :)- belli sorumluluklar verilebilir. Mesela 9 yaşında bir çocuk. Bulaşık makinasının kaşıklarını ve kaselerini yerleştirebilir, çamaşırları makinadan çıkarıp sepeti götürebilir yada hazır pudingi belli bir aşamaya kadar pişirebilir. Eşyalarını katlayıp dolabına dizebilir, kitaplığını düzenleyebilir, tamir işlerinde babasına yardımcı olabilir, evdeki ufak tefek çivi işlerini yapabilir vb…Bu liste çocuğun sınırlarını çok zorlamadan her anne ve çocuk için özelleşip çeşitlilik kazanabilir. Burada çocuğu da çok fazla zorlamamak ama bir şekilde de bu işlere alışmasını sağlamak gerekiyor.

Sonuç olarak; benim bu videodan ve linkini verdiğim yazıdan çıkardığım şudur ki; yaşına uygun olarak çocuklarımıza ev işlerinde küçük sorumluluklar vermek onların hem akademik hem sosyal başarılarını artırırken, rutin sıradan işlere olan tahammüllerini ve sabırlarını destekler.

Çocuğuma faaliyet yapacağım diye yeni bir icat üretmeye çalışan anneler, babalar kendi rutinleri içerisinde basit şeylerle çocuğa düzen alışkanlığı da kazandırarak çocuğunu hem etkili şekilde meşgul edip yeteneklerini geliştirirken, hemde kendi yüklerini hafifleterek zaman ve enerjilerini muhafaza edebilirler…

Ted Julie Lytcott- Haims videosu için buyrun: (Videoyu cep telefonunuzdan açabilmek için yan çevirip ortadaki PLAY görselini tıklayabilirsiniz 🙂 )

Share.

Leave A Reply