66 Ay Avantaj mı? Dezavantaj mı?

0

“Ben, 66 ayını doldurup okula başlayan bir mağdurum. 70’li yıllarda Türkiye’de durum böyle değildi biliyorsunuz. En bilinçli, en kaloriferli ailelerin çocukları en az 72 ayı doldurduktan sonra okula başlardı.” Bu sözler Gülse Birsel’e ait. Gülse Birsel 66 aylık okula gidenler kervanından.

Yazının devamında yaşadığı tecrübeyi anlatıyor ve nihayetinde hiçte iyi bir deneyim olmadığını söylüyor. Bu konuda herkesin bir fikri düşüncesi, geçmişten ailesinden gelen yaşanmışlıkları var. Herkes erken gitmenin yada gitmemenin bir mağduru.

Ama gördüğüm kadarıyla genel tablo şöyle;

Kendisi erken gitmiş, yada vaktinde gitmiş ve güzel iş güç sahibi olmuş kariyerli kişiler çocuklarının eğitim öğretiminde genelde biraz daha beklemekten yana. Eskiden denirdi ya ” aman yavrum ben okuyamadım sen okuda adam ol” gibi bu kesimde

“Aman ben okudum da ne oldu bırak biraz hayatını yaşa sonra okul bir başladı mı bitmek bilmiyor zaten” diyorlar.

Diğer kesim az öncede basettiğim kesim “aman ben istediğim gibi okuyamadım çocuğum erkende başlasın bir an önce bol bol eğitim alsın” derdinde.

Tüm bunların görünen ve görünmeyen uzun ve kısa vadeli sonuçları olaiblir ama bizde çocuğunu(62 aylık) okula erkenden vermeme taraftarlarındanız 🙂

Konuyla ilgili girdiğim bir tartışmayı da burada paylaşayım:

“Gülse Birsel’in yazısına gelen yorumlar:

-Ben katılmıyorum.Osmanlı zamanında eğitim çocuk 4 yaş 4 aylıkken başlanırmış.Bu bayana da bir gün de öğrenme vahiy yoluyla gelmediğine göre o yaşta gitmiş olmasının nimetini görmüştür.

– 4yas 4ay’in eskilerdeki anlamı bu yaştaki cocukların ARTIK şahsiyetinin oluştuğu karakterinin ise geliştiği yonundeymis.zamane cocuklarına bakın BAKALIM kaç tanesi boyle

Rehnuma- 4 yaş 4 gün olayı bizim anladığımız anaokulu kavramından çok farklı. Şimdi anaokulları sabah 9 akşam 17 çalışıyor 4 yaşında bir çocuğun bu kadar saat anneden uzak eğitim alıyor zannedilmesi ancak çocuğun dünyasına zarar verir.

Osmanlıda 4 yaşta başlanan eğitim günde birkaç saatlik, bir kaç harften öteye geçmez.

– Biraz gerçekci olursak…Çocuklar eskisine nazaran daha zeki oluyorlar deniliyor yaygın kanaata göre.Bu kadar zeki çocukların acaba neden şahsiyetleri oluşup karekterleri oturmuyor?!

İkinci meseleye gelince…Anneden uzak kalındığı okula gidince mi aleni ve zarar oluyor.

Eskiden olsa sözlerine katılma payım var;fakat şu dönemde kaç çocuk annesiyle beraber nitelikli veya niceliklki zaman geçirebiliyor?!!

Halimiz ortada çalışan bayanlar bakıcıya veriyor çalışmayanlar da ki-artık çalışmayan bayan yok gibi-televizyon başından internetin başından alıp ta koyunlarında büyütemiyorlar.Büyütenlere diyeceğim yok azınlıkta da olsalar.

Rehnuma- Ülkemizde çalışmayan kadınlarımız giderek azalsa da aslında hala çoğunlukta. Son yapılan araştırmalara göre çalışmayan kadın oranımız %30. Çalışan ve Çalışmayan mevzusu ayrı olmakla birlikte; kadın çalışsa da çalışmasa da bir çocuğun evde tek başına bir bakıcıyla yada yakınıyla kalıp, güvendiği ortamda bakım alması yada bir anaokulunda yaş ve gelişim seviyesine uygun eğitim almasıyla, kendisinden 1 yada 2 yaş büyüklerle aynı ortamda bir takım kurallara uymaya zorlanması aynı şeyler değildir.

Eskiden annelerimizde çocuğuyla ne kadar nitelikli zaman geçiriyordu bir muamma. Hangi çocuk annesiyle oyun oynadığını hatırlar, herkes bir şekilde annesinin hayatında, etrafında Onun takdir ettiği ölçüde, ev işleri vs.. den arta kalan zamanda annesiyle paylaşımda bulunurdu. Çocuk için asıl mesele annenin “işte oralarda bir yerlerde” “ihtiyacım olduğunda hemen ulaşabileceğim bir yerlerde” olmasıdır bence.

Çocuğuyla özel zaman geçiren anneler bu ihtiyacın üzerine ilaveten fayda katmış olurlar tabi. Haklısınız Tv ve internet mevzusu apayrı. Tv ve internetten kaçmak için de kalem tutmaktan aciz yavrucakları okula yollamayı zevk perestlik olarak görüyorum 🙂

Konuyla ilgili bir link:4+4+4‘ün uygulamaya konmasından itibaren elde edilen verilere ve Bakanlığın yaptığı açıklamalara göre maddi durumu iyi olan ailelerle eğitim düzeyi yüksek olan ailelerin çocuklarını 66 aydan itibaren 1. sınıfa göndermek istemedikleri ortaya çıktı.

Devamı: Burada

Tüm bu karmaşalar da bir çocuğun kaderi annesinin babasının okula başlama yaşında yaşadığı iyi yada kötü tecrübelere ön yargılara bağlı gibi görünüyor 🙂

Hepimizin hakkında hayırlısı olsun inşAllah…

Share.

Leave A Reply