Sid İle Bilim Çizgi Filmi

0

Sid İle Bilim Çizgi filmi Trt Çocukta yaklaşık 2-3 aydır devam eden bir çizgi film serisi. Filmi aslı “Sid Science Kid” ” Sid Bilim Çocuğu”.

Sid ne yapıyor? Sabah odasında uyanıyor, aklına bir soru takılıyor ( Neden çürüyen meyve pis kokar? Neden kuşlar havada uçar gibi…) kahvaltı sofrasında annesine yada babasına aklına takılan bu soruyu soruyor. Anne- Baba bildiği kadarıyla cevaplıyor sonra daha ayrıntılı bilgiyi okuldan öğrenebileceğini söylüyorlar.

Sid’in bir küçük kardeşi bir dedesi ve büyük anneside mevcut. Sid’i okula sabahları annesi götürüyor. “Şimdi sıra okul eğlencesinde” diyerek okula bırakıyor, okulda önce bahçede zaman geçiriyorlar sonra öğretmen Suzi ” haydi ders zamanı” diyor ve sabah Sid’in aklına takılan soruyla ilgili araştırmalar deneyler felan yapıyorlar…

Okuldan büyükanne alıyor.

Bahçeli 2 katlı müstakil evlerine gidiyorlar. Deneyleriyle ilgili sürekli evde bahçede bulunabilen babasıyla Sid sohbet ediyor, eğleniyor. Mutlu bir akşam yemeği ve yatış…Yoldada onunla sohbet ediliyor.

Sid, Ailesi ve okulu üçgeninde Bizim çocuklarımız nasıl bir hayat sürüyorlar bunu karşılaştırma fırsatı buldum.

Öncelikle film “Hollywood: Company Headquarters” yapımı. Bu yüzden biraz iç gıcıklasa da; subliminal mesaj içermiyor yada en azından ben bulamadım 🙂

“Sid ile Bilim ” çocukların çevrelerindeki dünya hakkında ‘içgüdüsel merakı teşvik ederek bilmi tanıtmak için bir skeç-komedi formatında sunuyor. Bu yüzden 4-7 yaş arası çocuklar severek izleyecektir.

Sonra çocuğun okul hayatı bizim anaokullarımızdan çok farklı genel olarak oyun, hoplama, zıplama, arkadaşlarıyla eğlenme ve ders dedikleri yine eğlenceli aktivitelerden ibaret. Ders dedikleri şeyde doğada yaprak arama, bişeyleri birbirine karıştırma vb… şeylerden ibaret. Bizim okullarımız maşallah anaokulunda daha yazı çalışmasına başlıyor. Sid bu yüzden okula “okul eğlencesi” diyor.

Birde okulda en çok hoşuma giden okul metrekare olarak kocaman, bahçeside geniş ve okulda toplam 4 çocuk var. Bizim okullarımız maalesef istanbul’da küçücük odalarda 18 kişilik sınıflar oluyor. Buda çocukların fiziksel aktivitelerini sınırlıyor.

Sid’in annesi ve Babası da birbirlerine çok saygı ve sevgi dolular. Sürekli güzel sözler söylüyorlar, kibar davranıyorlar.Çizgi film deyip geçmeyin gerçek yaşamlardan uyarlamalarla yapılıyor bu karekterler. Birde Sid’in babası ne iş yapıyor hala anlayamadım ama adam sürekli evde. Özellikle bir erkek çocuk için ne kadar önemlidir babayla birlikte zaman geçirmek. Maalesef bizim çocuklarımız babalarını günde en fazla 1-2 saat görebiliyor. Babalardan daha az çalışma saatleri istiyoruz….

Birde hayran olduğum o güzelim evleri var. iki katlı kocaman bahçeli evleri. Allah c.c. tüm çocuklu ailelere öyle güzel evler nasib etsin inşAllah….

Benim göremediğim iyi yada kötü yönleri varsa yazarsanız değerlendirip eklemek isterim.

Sid ile Bilim Çizgi filmi Australia, Botswana, Namibia, Canada, France, Israel, Latin America, Middle East, Portugal, Spain, UAE gösteriliyor.

Bu güzel film için TrtÇocuk’a Teşekkürler….

 

Yayın saatleri sabah 10.00 ve akşam 17.05. Burdada kısa bir videosu var.

Share.

Leave A Reply