Serpil Özcan ile Muhabbet

0

Uzun süredir misafir etmeyi beklediğim çok kıymetli bir ablam bize misafirliğe geldi.

Gerek anneliği (her kuşaktan 4 çocuk annesi)gerek sosyal hayattaki konumu,kitapları ve radyo programlarıyla dolu dolu bir hayat süren bu misafirim Akra Fm’de birçok program yapan Serpil Özcan’dı.

Böyle bir misafirle sıradan bir misafirlik yaşamadık tabiî ki.Söyledikleri günlerce beynimde döndü kendi anneliğimi sorguladım.Nasıl bir evlat yetiştiriyorum mu sorguladım.Bu kısa ve öz misafirlikte aramızda geçen konuşmaları unutmamak ve kayıt altına almak ve sizlerle paylaşmak adına hatırladığım kadarıyla yazıya döktüm.umarım sizde istifade edersiniz.

Ergenlik çağındaki çocuğumla iletişimim gayet iyi ama bu yıllar öncesinden atılan temellere dayanıyor.İlk ergenlik  döneminde orta  son civarı tartışmalarımızda oldu.Ama şuanda elhamdülillah iyiyiz.Mesela internet cafeye gitmek istese beni arıyor halbuki hiç araması gerekmez:

“anne internet cafeye gidebilirmiyim”diyor

Bende diyorumki

“Biliyorsun oğlum ben gitmeni istemiyorum ama sen kocaman adamsın kendi kararını verebilecek yaştasın sana gitme diyemem ama gideceğin içinde içim vicdanım hiç rahat değil”

O da tamam deyip gitmiyor yada arkadaşının hatırı için giderse 5 dk durup geliyor.Bunu ona yapmasını vicdanı söylüyor.

Bu küçükten verilmesi gereken bir eğitim.

Mesela  bizim evde hayvanlara merhamet vardır.Sinek öldürülmez kovulur evden.Böcek öldürülmez tutulup atılır.Bir yürüyen bişey görülse evde herkes peşine düşer nasıl bişey acaba diye pat küt vurulmaz.

Çocuklarımı yetiştirirken daha küçükten çok bilinçli hareket ettim.Bu hareketim gelecekte nasıl bir karektere sebep olur?Bu davranışım gelecekte bu yavruma nasıl etki eder diye ona göre düşünüp davrandım.fevri ve nefsi davranmadım hiç.Bunun sonucudur bunlar.

Annelik mesleğinin hiç tatili,dinlenmesi yoktur.Anneliğe şu iç şey hiç yakışmaz panik,sabırsızlık,kararsızlık

Anne çocuk için en güvenilir limandır.Anne her durumda kararlı ve sakin bir şekilde davranır.

Geçen gün 9 aylık kızım uyandı yanıma aldım böyle uyur uyanık haldeyken pat bir ses çocuk yataktan düşmüş  işte dedim bak anneliğin hiç tatili yok.Anne her daim gözü açık ve tehlikeleri sezebilir olmalı.

Böyle bir zamanda çocuklarınıza nasıl çevreden muhafaza ediyorsunuz.Arkadaşlarından nasıl etkilenmiyorlar peki?

Her ailenin kendi kuralları vardır.Kendi yapısına göre ahlak değerleri vardır.Mesela çocuğunuz dışarı çıkmak istedi siz “olmaz hava soğuk” dediniz “ama anne ahmette çıkmış” dedi.A tamam o zaman çık derseniz çocuğa

“bak benim kararlarım değişebilir şunun bunun hareketine göre karar değiştirebilirim ahmetin annesi benden daha iyi bilir benim fikrim önemli değil” imajı vermiş olursunuz.

Halbuki olabilir oğlum Ahmet çıkmış olabilir.Ama biz hava soğukken dışarı çıkmıyoruz o onların ailesinin kuralıdır deyip konuyu bitirmek gerekir.

Televizyonun evdeki konumunu anne ve baba belirler.Anneler çocuğu Tv başına bırakıyor.Aman başımdan gitsinde ben rahat iş yapayım diyor.çocuk oturuyor saatlerce izliyor reklamıda izliyor başka şeyide.Bu yanlış.Televizyon belli sürelerle belli zamanlarda belli programlar için açılır o program bitince kapatılır.Bunun yönetimi annede olur.Bunu şimdi oturtamazsanız ergenlikte hiçbir şey yapamazsınız.Ortaokula kadar dinletebilirsiniz sözünüzü eğer ergenlik gelmiş hala Televizyonun yönetimini alamazsanız ergenlikte çocuk zaten vermez.İş işten geçmiştir.

Başka vakit bir konuşmamızda çocuklara zorla yemek yedirme konusunda beni etkileyen bir sözü çok hoşuma gitmişti onuda paylaşayım sizlerle:

Bir yemek yüzünden çocuğumla aramı bozamam.Ay yedide yemedide.Allah ona buna karar vermesi için mide vermiş.Aramı bozmam için çok daha önemli şeyler olması lazım.Zaten ergenlikte aranız bozuluyor şimdiden yemek gibi birşey için aramı hiç bozamam çocuğumla.

Benim hayatımda her şeye ayrılmış belli önemler bunlara dayanarak belli önemler vardır.Hiç biri diğerinin hakkına giremez.hiç birini diğeri yüzünden ihmal etmem.ev işleri,cocuklar,temizlik,okumalarım vs… hepsinin belli vakitleri vardır.Birini yapamadım diye diğerinin vaktinden çalmam.

Share.

Leave A Reply