Öksürük İçin Bal İlaçtan Daha Etkili

0

Çocuklarda öksürük için bilim adamları araştırmış ve demiş ki öksürük balla kesilir. ABD’de yapılan bir araştırma, çocuklara yatmadan önce verilecek bir tatlı kaşığı balın öksürüğü hafifletebileceğini ortaya koydu.

Araştırmayı yapan Pennsylvania Üniversitesi Tıp Fakültesi doktorlarından Ian Paul ve arkadaşları, balın, öksürük ilacı verilmesi ya da hiç tedavi yoluna gidilmemesiyle karşılaştırılınca, en iyi seçenek olduğunu belirtti.

Araştırmacılar, balın, tahriş olmuş boğazı kaplayarak yumuşatabileceğini kaydetti.

En yüksek tedavi özelliği olan bal kestane balıdır.Çocuklarda öksürük tedavisinde Bal ilaçtan daha etkili.

Pennsylvania State Üniversitesi Araştırmacılar balın öksürüğün şiddeti, sıklığı ve tedirgin edici doğasını rahatlatma açısından ‘dextromethorphan’dan daha etkili olduğunu bildirdiler.

Araştırmada, öksüren  (yaş aralığı 2-18) 130 çocuk incelendi. Çocukların günlerdir süren soğuk-algınlığı öksürüğü vardı.

Aileler, öksürük ve uyku üzerine etkileri ve sıklığı da dahil olmak üzere öksürük belirtilerini puanladılar.Bu çalışma, yaşları 2 ila 5 arasında değişen ve üst solunum yolu hastalıkları yüzünden öksürük ile yakından ilişkili 139 çocuğu kapsamaktadır.

Ian Paul, MD ve meslektaşları  3 değişik gruba 3 değişik tedavi yöntemi uygulattı:

1- Bir grup Dextromethorphan kullandılar,difenhidramin(bir antihistaminik) aldılar  ki bu pek çok öksürük ilacında bulunan bir etkin maddedir.

2- İkinci grup çocuklarına Karabuğday Balı verdi.

3- son  gruptakiler de kontrol grubu olarak herhangi bir tedavi uygulamadan beklediler.

Veliler kendilerine bildirilen  tedavi yöntemini yatmadan yarım saat evvel çocuklara uyguladı ve belirtileri puanladılar.24 saatin ardından bilimadamları, tüm katılımcıların öksürük şiddetlerini ve sıklıklarını kontrol ettiler. Çalışma sonuçları, 2.5ml dozda alınan balın diğer medikasyonlar ve kontrol tedavileri ile karşılaştırıldığında önemli bir öksürük ilacı olduğunu ortaya koydu.

Sonuçta bal diğer ilaçlar arasında en yüksek puanı aldı. Balın faydasının içindeki antioksidanlar ve mikrop-kıran özelliği nedeniyle olabileceği düşünülüyor.Araştırmacıların karabuğday balı kullanmalarının sebebi koyu renkli balların antioksidanlar açısından zengin olmasıydı..Araştırmacılar, balın, tahriş olmuş boğazı kaplayarak yumuşattığını kaydetti. Çocukların tedavileri sırasında bildirilen hafif yan etkiler vardı. Bal grubundaki beş çocuk ve diğer gruptan da iki çocukta hafif hiperaktivite, sinirlilik ve uykusuzluk hali gözlendi.

Not:12 aylıktan küçük çocuklara bal verilmemesi tavsiye ediliyor.

Kestane Balı koyu renklidir ve antioksidanlar açısından zengindir.Vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve antibakteriyal bileşimler yönünden zengin olan bal, sinüzite karşı koruduğunu da geçmiş çalışmalar göstermişti. Eğer öksürük  tedavisi için doğal bir alternatif arıyorsanız,  ayrıca hatmi ve sığırkuyruğu bitkilerini de (boğaz tahrişini azalttığı bilinen iki bitkisel) düşünebilirsiniz.

iyiilkguzellik

Share.

Leave A Reply