Korkunç Beyazlık: Titanyum Dioksit

0

Titanyumdioksit sentetik bir pigmenttir (TiO2) E171 gıda katkı maddesi koduyla bilinen bir gıda renklendiricisi ve nem tutucudur.

Beyaz un, sofra tuzu, şeker, sakız, dişmacunu, sabun, deterjanlar, kimyasal ilaçlar, vitaminler, şekerleme, karbonat, kabartma tozu, ve partikül halindeki gıdalar gibi birçok ürün titanyumdioksitle beyazlatılır.

Işığı yansıtıcılık, beyazlık, kapatıcılık gibi özelliklere sahip olduğu için boyalarda ve kalınlaştırıcı, beyazlaştırıcı, yağlayıcı ve güneş ışınlarını kesici kozmetiklerde bulunur.

Titanyumdioksit nanoteknolojide kullnılan üç ana maddeden biridir. Nanoteknolojik boyalar, bütün tıbbi ilaçlar renklendirici ve koruyucu (kaplayıcı) madde özelliğını titanyumdioksitten almaktadır. Titanyumdioksit kalıcıdır ve biyolojik olarak asla parçalanmaz.

Nasıl çalışır?

Titanyumdioksit nano kristalleri fotokataliz özelliği taşır. Fotokataliz, ışık ile bazı reaksiyonların oluşmasını sağlayan maddedir. Yani temas ettiği organikleri parçalama şeklinde işlemektedir. Bu haliyle fotosentezi taklit eder. Titanyumdioksit havada, suda ve çeşitli yüzeylerdeki organik maddeleri karbondioksit ve suya ayrıştırır. Böylelikle bu organik maddeleri parçalayarak yok eder.

Kendi kendini temizleyen ürünler

Kumaşlara kendi kendilerini temizleme becerisi, dokunduklan iplikleri titanyumdioksit nano kristalleriyle kaplayarak kazandırılır. Güneş ışığı ve titanyumdioksit nano kristalleri bir araya geldiğinde fotokataliz yani parçalara ayırma gerçekleşir. Kumaş veya duvar boyasına bulaşan leke işte bu mekanizmayla ortadan kaldırılır.

Tehlikesi nedir?

Titanyumdioksit gıda ve ilaçlarla birlikte, solunum veya temas yoluyla vücuda girer. Vücut tarafından tanınmadığı ve biyolojik olarak parçalanamadığı iç;in dokularda depolanır. Depolanan bu nano parçacıklar organik bir maddeyi parçalama ve yok etme özelliğine sahiptir. Kuvvetli nem tutucu olduğu için vüicudun su dengesi üzerinde ç;ok etkili olabilir.

Bu mineral endüstriyel uygulamalar vardır. Bir kere, çok yüksek kırılma özellikleri vardır. Aslında, titanyum dioksit biri en beyaz malzemelerin bilinen Earth, bu da takma adı “titanyum beyaz kazanmıştır var etmektir.” Bu nedenle, genellikle birçok kozmetik preparatlar ışık uzaklıkta ciltten yansıtacak şekilde yer almaktadır. Ayrıca güneş koruması önemli bir bileşeni ultraviyole emilimini caydırmak için (UV) güneş ışınları, konsantrasyon hangi ürünün Güneş Koruma Faktörü veya SPF belirler.

Bir pigment olan titanyum dioksit süt ürünleri ve şeker gibi bazı gıdalar, beyaz renk artırmak için kullanılır. Ayrıca diş macunu ve bazı ilaçlar parlaklık verir. Ancak aynı zamanda kurutulmuş sebzeler, fındık, tohumlar, çorba gibi beyaz olmayan bir besin çeşitliliği, bir gıda katkı ve aroma artırıcı olarak kullanılır ve hardal yanı sıra bira ve şarap.

Titanyum dioksit ışığı çok iyi yansıtan bu yana, ideal otomobil parçaları ve optik aynalar gibi birçok ürün için koruyucu kaplama olarak kullanmak içindir. Ayrıca boya içine dahil edilmiştir. onun kırma yeteneği Aslında nedeniyle, bu boyaların bir bileşeni kat arabalar, tekneler için kullanılan ve uçak olduğunu. Buna ek olarak, titanyum dioksit inşaat ve inşaat malzemeleri bir dizi bulunur. Plastik sanayi de bir kaplama UV ışığı emer olarak titanyum dioksit kullanan ve render dayanıklılık arttı..

Sonuç olarak Gıda, ilaç, kozmetik, duvar boyaları, beyaz kağıt ve diş macunu,sakızlar, beyazlatıcı temizlik ürünleri ve çok beyaz herşeyde insan hayatının hemen her yerinde bu güçlü nanoteknolojik madde kullanılır.

Çok farklı alanlarla insanın önünden, arkasından, sağıdan ve solundan yaklaşan bu teknoloji atomaltı işlem gerçekleştirebilmektedir. DNA’yı etkiler ve değiştirir.

Karıştığı maddeyi bölüp parçalayabilir. Hücrelerin yapısım değiştirerek işleyişini kontrol altına alabilecek güçte bir tehlikedir.

www.nanobilgi.com

Share.

Leave A Reply