İstanbul’da Çalışan Kadın Olmak

0

Geçen Hafta Toplam 5 gün süren, hergün  sabah 9- akşam 17 saatlerinde yapılan bir kursa katıldım.

Gimdes Helal ve Sağlıklı Denetçi Sertifikalama Eğitimi’ne. Gıdaların içindeki katkı maddelerini, sağlıklı gıda seçimini fabrikalarda görerek uygulamalar yapan gıda mühendislerinden öğrendim.Çok verimli ve zevkli geçti çok şükür.

Ama birde işin öbür yüzü var.Hergün sabah 8’de ümraniye’den yola çıktım dünyanın öbür ucu kadar bana uzak olan esenlere gittim geldim.Sabah akşam.

Metrobüs, minibüs, otobüs her türlü taşıta bindim.Öğrenciliğimden beri bu kadar çok taşıta hiç binmemiştim. Bu kadar kalabalık ve çeşitli insanları yakından görmemiştim uzun süredir.

Hergün acaba nasıl daha kolay ulaşırım diye türlü türlü kombinasyonlar denedim. Son 3 gün toplam 1 saatimi alan bir yol buldum.

Belki Gimdes’e yolu düşenler olursa şöyle yapın derim.Metrobüse binin zeytinburnu durağında inin.Ordan üst geçitten metrobüs-tramway yazan minibüslere binin, ikiz kulelerde inin.

Diğer tüm alternatifler 2 ile 2,5 saat arasında bir zamanınızı alır. Neyse geçti bitti çok şükür. Şunu söyleyebilirim metrobüs yüzyılın icadı. İnsan 30 dk’da acıbademden mertere gelirmi? Geliyor.

Metrobüs akıyor yanda trafik öyle bakıyor. Harika bir duygu 🙂

Bu 5 gün boyunca halime şükrettim. Ne kadar zordur bir bayan için hergün sabahın erken saatlerinde o sıkış tıkış otobüslere binip bir yakadan bir yakaya geçmek.

Akşam aynı yolu tekrar gelmek. Benim k.valdem-k.pederim geldiler karabükten sağolsunlar bu kurs için, ama evde hazır yemek yapanı olmayan için ne kadar zordur eve gidip o yorgunlukla yemek hazırlamak.

Hele birde Çocuğu varsa onunla ilgilenmek. Ev işi yapmak, eşiyle ilgilenmek ne kadarda zordur.

Allah çalışan hanımlarımıza yardım etsin, İstanbul’da çalışanlara dahada fazla. Kadının en büyük konforu, rahatı, huzuru eviymiş bunu daha iyi anladım.Keşke çoğu işler evden halledilebilse..

İstanbul’da çalışan kadın olmak ne kadarda zordur?  Keşke tüm kadınlar hiç çalışmak zorunda olmasa.. 🙂

Share.

Leave A Reply