İştahli Bebeğimin Sağlıklı Gıdası

0

Anne sütü ne güzel bir şeymiş. Bebeğim 7 ay hiç hasta olmamıştı. O dönemin kıymetini hastalıklı dönemler gelince anladım. Ek gıdaya geçtik ve hastalıklar başladı. El kadar bebek olmasına rağmen doktorlarımız hiç çekinmemişti antibiyotik vermeye. Geçen aya kadar her hasta olduğunda doktorun verdiği antibiyotikleri, yan etkisi bol muhtelif ilaçları gönül rahatlığıyla verdim bebeğime.Screenshot 2015-12-05 00.34.30 (2)

Ek gıdaya geçince hazır mamaları sundum önüne onun iyiliği için…

Geçen ay eşimle gittiğimiz bir seminerden sonra kafamda çok şey değişti. Aslında yerleşti.
Hastalıkların sebebi genetik yatkınlıklar dışında vucuda alınan yanlış besinlermiş. Yanlış beslenmelermiş. Mesela aşırı yemek, karışık yemek vs…( konuyla ilgili asıl kaynağı sayfanın sonunda vereceğim)

Çocuklarımızı çok çok yesinler de daha çok büyüsünler diye dolduruyoruz. Hastalanınca aman daha kolay iyileşsin diye dahada besliyoruz (O istesede istemesede). Aslında tüm bu düşüncelerimizin yanlış olduğunu yeni öğrendim. Özellikle hastalık döneminde çocukların yemek yemesi vücudu tamamen yoruyor ve iyileşmeyi geçiktiriyormuş. Vücut hastalıkla uğraşacağına birde gelen yiyecekleri hazmetmekle uğraşıyormuş. Bu çerçevede oğlumun beslenme düzeniyle ilgili düşüncelerim çok değişti. Seminerdeki herşeye yüzde yüz katılmasam da çok şey kafamda oturdu.

Bundan sonra 1,5 yaşındaki oğlumun beslenme planını değiştirmeye başladım. Çünkü yavrum bugüne kadar 2 kere bronşiyolit geçirmişti. Yanlış beslenmenin bunu tetikleyebilme ihtimali beni korkutmuştu.

İlk iş olarak bebe bisküvilerini azalttım, yediği abur cubur tarzı tüm hazır gıdaları kaldırdım. Yerine sağlıklı atıştırmalıklar koydum. Mesela kraker, gofret yerine kuru incir, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru dut, hurma, fındık, fıstık, pestiller, turp dilimleri (cips gibi), havuç, meyva vs… Gece içtiği sütüne bebe bisküvisi yerine keçi boynuzu tozu eklemeye başladım.Bu hem içeceğinin kalsiyum değerini arttırdı, hem de sütün mukus arttırıcı etkisinin tam tersi olan balgam sökücü etkisiyle daha sağlıklı oldu. Arada da ballı zencefilli süt verdim. Böylece hazmı kolay ve besleyici oldu.

Biz de anne baba olarak, aynı şeyleri yiyince çabuk adapte oldu bu besinlere. Öğünlerinde de miktarları azalttım. Kendi “Açım” diye sızlanmadıkça, vakti geldi deyip beslemeye kalkmadım. Kendi mızırdandı açlığını belli etti, ben öyle hazırladım yemeğini. Yedirirken de zorlamadım istemediği noktada bıraktım. İnsan karnı doyunca bir kaşık bile yemek istemez değil mi?

Birde yiyeceklerini çok fazla karıştırmamaya dikkat ettim en fazla 2 çeşit.Mesela kıymalı yoğurtlu yumurtalı çorba yerine yoğurtlu çorba veya kıymalı çorba şeklinde verdim.
Benim bu değişikliklerim sonucu çocuğumda nasıl değişimler oldu?

Maşallah barekallah iştahı daha arttı. Daha istekli yemeye başladı. Yemek aranmaya başladı. Her türlü şeyi yemeye başladı. Yemek zevki oluştu çocukta. Ne yediğini bilerek isteyerek yemeye başladı. Sevdiği yemekleri tanır oldu görünce istemeye başladı.
Sebze yemeklerini dahi severek yer oldu. Mesela kapuska, ıspanak, pırasa vs…

Sonuçta vucuduna fazla toksin girmemesine gayret ettim. Bunun sonucunda da hastalık durumunda da bazı değişiklikler oldu.
Yazının ikinci bölümünde hastalıklara karşı sağlıklı çözümler kısmına değinmek istiyorum.
(ikinci bölüm yazısı başlığı :Bebeklerde Soğuk Algınlığının Bitkisel Tedavisi )

(bahsi geçen seminerin sahiplerinin web adresi:
http://www.sadehayat.com

Share.

Leave A Reply