İlk Tekne Orucumuz

0

Mübarek Ramazan Ayı, her yıl olduğu gibi heyecanla geçmeye devam ediyor. Anadolu’da, anne babalar; çocuklarını küçük yaştan itibaren oruç tutmaya alıştırarak, onlara çok büyük bir iyilik yaparlar.

Adı, Orta Anadolu’da olduğu gibi “Tekne Orucu” olabilir ya da adı da konmaz; ama çocukları öğlene kadar, biraz daha büyükleri ikindiye kadar oruç tutmaya özendirerek, onları ramazan orucunu tutmaya hazırlarlar.

Bu konuda yapılabilecek yegane yanlış, çocukların oruç tutma isteklerine, ”Sen daha küçüksün, büyüde ondan sonra tutarsın!” demektir.

Büyüklerden duyduğumuz kadarıyla eskiler çocuk 3 yaşına girdimi sahurda kaldırmaya başlarlarmış. Tekne orucunada 4 yaşında başlarlarmış.

Bizde bu düşünceden yola çıkarak 4 yaşını yeni doldurmuş 5 yaşına giren oğluma ilk tekne orucunu tutturduk.

Oğlumu hafta içi okula gittiği için haftasonu 2 kere sahura kaldırıp öğlen ezanına kadar oruç tutturduk 🙂

Önceki akşamdan söyledik bak biz oruç tutuyoruz yarın sende tutacaksın Şöyle güzel olacak böyle güzel olacak diye. Çok heveslendi.

Sonra sahura kaldırdık normalde uykusu çok ağır bir çocuktur ama hemen uyandı  sofraya oturdu normalde öyle sofrada düzgün karnını doyuracak kadar yemek yemez öyle biraz yer gezinir gelir felan.

Ama sahurda tam bir büyük insan gibi onuda yiyeyim bunuda yiyeyim daha süre varmı anne dedi. Karnını maşallah güzelce doyurdu. Sonrada zaten yattı uyudu.

Sabah uyandığında anne ben oruçluyum dimi dedi. Öğlene yaklaşırken ne zaman bitecek, ne zaman ezan okunur felan dedi. Neyse beklediği an geldi en sevdiği şeyleri yedi güzelce. Dualar ettik, isteklerimizi sıraladık 🙂

Sonra orucunu bize sattı 🙂 Yani orucu karşılığı ona harçlık verdik babasıyla oda bunları kenara koydu ve sonra hep beraber oyuncakçıya gidip beğendiği bir oyuncağı aldık.

İkinci oruç denememizde ise, yine sahura kakltı ve öğllen ezanıyla açtı orucunu ama bu sefer yine paraya vurmayalım işi edik çocuk dini vecibeleri böyle sürekli bir para kaynağı olarak görmesin diye düşündük.

Üsküdar belediyesini dağıttığı Çocuklara özel ramazan imsakiyesinin içini küçük küçük lokumlarla doldurdum. Aslında kutucuklarda şeker vardı ama şekerlere güvenmediğim için onları atıp kendim bildiğim bir markanın glikozsuz lokumlarını kuş lokumu gibi kesip içlerine yerleştirdim. Bu imsakiyeyi görünce ezanı daha bir şevkle bekledi. Oruç tutuğu günlere renkli bir kağıda “hediyenizi alınız” yazdım minik kutuların içine koydum.Kutuyu açıp kağıdı bana getirdi ve hediye olarakta yine glikozsuz badem ezmelerinden verdim.

Çok sevindi kendini büyükler gibi hissetti, okulda da bütün arkadaşlarına iyi hava atmış 🙂

İnşAllah hatırında güzel anılarla kalacaktır bu ramazan, ileridede tutacağı oruçlarda güzel hisler uyandıracaktır.

Artık ergenlik yaşı ilkokullara indiği bu devirde biran önce çocuklarınızı bu ibadete alıştırın.Çocuğum küçük yapamaz demeyin 1-2 saat bile olsa orucun manevi tadını onlara yaşatın, en azından sahura kaldırıp sahur bereketinden faydalandırın sahur heyecanını neşesini tattırın derim…

Küçük  çocukları  oruca  alıştırmak  için   tekne orucunu   unutmayalım!

Share.

Leave A Reply