Hayale Yolculuk Sinema Filmi

0

6 Yaşındaki oğlum ile birlikte bir otobüs yolculuğu sırasında rastladığım bu eğlenceli, aile birliğini öğretici filmi sizlerle paylaşmak istedim.

Geçen günlerde okuluyla birlikte uzay müzesine giden oğlum bir süredir uzay ve ilgili her şeye meraklıydı. Bu bağlamda kendi garajında bir uzay roketi yapmaya çalışan birinin hikayesini anlatan bu sinema filmi bizim için çok etkili oldu. Eşi,Bir büyük oğlu ve iki küçük kızıyla şehir merkezinden uzakta kendi çiftliğinde yaşayan bu eski nasa astronotunun hayalini gerçekleştirmek için verdiği uğraş, bu sırada ailenin birliği, birbirleriyle iletişimleri, destekleri de günümüzde giderek birbirinden uzaklaşan aile bireyleri için bir düşünme ortamı sunuyor.

Ayrıca filmde müstehcen sahne olmadığından  çoluk çocuk rahatça izlenebildiğini de söyleyebilirim.

İstanbul gibi büyük şehirlerde bizim gibi bir dünya paralar vererek sıkışık apartmanlarda, 2 kuş sesine, bir ağaç şıkırtısına muhtaç, azıcık otluk görse yemek bulmuş inekler gibi mutlu olan, 5 karış balkona 1 masa sığdırsa kendini yaylada sanan, bildiğin balkonu çim halı ile kaplayıp “kat bahçesi” ayaklarına sevinen, ama git desen gidemeyen, her şeye rağmen ah İstanbul vah İstanbul diye hem seven hem kızan bir şehrin ahalisi olarak koca çiftlikte geçen bu hikayeyi imrenerek izlediğimizi de belirtmek isterim 🙂

Bizim çocuklarımızda ne kadar şanssız aslında oralarda geniş geniş bahçelerde, ovalarda, yaylalarda yetişen çocuklara göre…

Rahatlamak için bilgisayara, televizyona maalsefki mecburlar.

Bunlarla çocuğunu fazlaca muhatap etmek istemeyen anne-babalar ise, kolları sıvayıp çocuğuna yine kendi alternatifler üretmek zorunda.

Facebookta dolanan “Çocuğunuzu salın sokağa” videosunu çeken çocuğumuza katılıyorum ama ona “hangi sokağa diyorum?” 🙂

Neyse bu filmin başka bir yönü ama asıl konusu hayalini gerçekleştirmek isteyen bir babanın mücadelesi, ailesini sahiplenmesi, aile birliği, yılmamak, mücadele etmek gibi temalar.

hayale yolculukAsıl Filmin Özeti:

Çiftliğini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalan NASA astronotu, hayalindeki işi bırakmak zorunda kalır.

Zamanla eski işini özler ve kendisini uzaya gitme fikriyle karşı karşıya bulur.

Sadece çiftliğinde bulduğu aletlerle kendisini atmosfere çıkartacak bir roket yapmaya başlar.

Komşuları tarafından deli olarak görülmeye başlayan Thornton, medyanın da ilgisini çeker ve hakkında haberler yapılmaya başlar.

Hükümet ise bu duruma daha şüpheli yaklaşır ve durdurulması gereken potansiyel bir tehdit olarak onu bu amacından vazgeçirmeye çalışır.

Fragman Burada

İyi Seyirler Dilerim 🙂

Share.

Leave A Reply