Ev Yapımı Sağlıklı Kurabiyeler

0

Eşim askere gitti bende oğlumla birlikte eşimin memleketindeyim şimdilik.Bu zaman zarfında buralarda çok fazla internet imkanı bulamasamda ara ara blogumada birşeyler katmaya çalışıyorum.Doyurucu beslemediğimden şikayetçi büyüklerimin gözlerini doyurmak ve oğlumunda çok severek yediği bu kurabiyeleri yapıyorum buralarda sık sık. En büyük özelliği içinde kabartma tozu ve margarin olmayıp sağlıklı olmaları.Hatta bazılarını KEÇİBOYNUZU TOZUndan yaptım.Bu resimdeki kurabiyelerin yüzde 90’ını oğlum yemiştir.kimseye vermek istemiyor tabak ortada kalsa anne bunu götür kaldır bunlar bitirecek benim kurabiyelerimi diyor 🙂

sag.kur2Tarifi şöyle:
malzemeler.

3 yumurta

125 gr kadar tereyağ

yarım çay brd.zeytinyağ

1 çay bar.yoğurt

tarçın

1 elma

keçiboynuzu tozu

1 çy kaş.karbonat

alabildiğince un

1,5 su bard.şeker

Yapılışı:

1 elma az şeker ve tarçınla suyunu çekene kadar kavrulur.soğumaya bırakılır. Bu arada 3 yumurta kırılır şekerle birlikte mikserde beyazlaşana kadar çırpılır. Sonra zentinyağı,yoğurt,tarçında eklenerek iyice çırpılır. Oda sıcaklığında elle ezilecek kıvama gelen tereyağda rendelenir veya küçük küçük kıyılarak sıvı karışıma ilave edilir Oda çırpılır. Karbonatada eklenir.yine çırpılır.en son un ekleni iyice çırpılır.

Mikserde çırpılmayacak hale gelince mikser kapatılıp elle kulak memesi kıvamına gelene kadar un eklenerek yoğrulur.Yoğrulduktan sonra bir merdane yardımıyla hamur açılır.bazı kısımları bardak ağzıyla yuvarlak kesilir.

sag.kur1Bazı kısımları küçük ve uzun üçgenler şeklinde kesilir.uzun üçgenin kalın yerine az elmalı harçtan konur.rulo haline getirilip iki yanı açık şekilde tepsiye dizilir.

Bazılarıda keçi boynuzu tozu serpilerek hamura yedirilir. Böylece kakaoluymuş gibi görünüm verilir.bu hamurda yuvarlanıp kesilerek tepsiye dizilir. Hepsi 180 derece fırında kızarana kadar pişirilir.Aynı hamurdan çok çeşitli şekiller çıkarırsanız daha iyi olur. Çocuk her seferinde farklı bir şey yiyormuş gibi hissediyor kendini 🙂

Afiyet olsun 🙂

Share.

Leave A Reply