Çocuklarda Doğal Diş Tedavisi

0

Geçen haftalarda oldukça sıkıntılı bir diş tedavisi dönemi geçirdik.

16fd96deba85a06311383433f152ed24_LÖnce dişlerin biri şişti ve iltihaplandı, sonra başka bir dişi daha bu şekilde oldu. Ağrısı özellikle gece arttı.

Dişçimiz dişi açtı, çeşitli temizlikler vb.. işlemler yaptı ve zaman zaman içine sirkeli pamuk koyarak, sarımsak koyarak iltihap geçene kadarki zamanda dişi koruma yoluna gitti.

İltihap için normalde tüm dişçiler antibiyotik veriyorlar ama dişçimizinde yönlendirmesiyle biz doğal yolları kullanmak istedik.

Sonrasında bakımını ihmal ettiğimiz bir dönemde başka bir diş şişti. Bu süreçleri elhamdüliilah atlattık.
Ama nasıl? Neler yaptık? Diş iltihabına 6 yaşındaki bir çocuk için doğal yoldan nasıl müdaheleler yapılabilir?

Diş hekiminin verdiği reçete yanında çocuğunuza doğal yollardan nasıl destek olabilirsiniz?

Bu doğal tedavilerin biz tümünü 1 haftada uygulasakta hepsini yapmak şart değil, yapabildiğiniz kadarını uygulayabilirsiniz.

sarmsak

1- Hergün sarımsak yutmak. Sarımsak en iyi antibiyotik. Penislinin bile içinde olmayan binlerce antibakteriyel enzimler içeriyor.

Küçük sarımsaksa 7 taneye kadar çiğnemeden suyla yutabildi 6 yaşındaki oğlum.

Eğer büyükse 2-3 tane ayran yada yoğurt yardımıyla da yutulabilir.

2- Ağrıyan dişi sarımsakla ovmak.

3- Ağrıyan dişi soğan ile ovmak.

4- Ağrıyan dişin içine ezilmiş sarımsak ve karanfil karışımı koymak. Dişin hem ağrısı, hemde iltihabı için oldukça tedavi edici bir uygulamadır. Özellikle yatarken yapılabilir. Gece boyu ağızda kalabilir.

5- Karanfil diş gargarası yapmak. 1 cezvede kaynayan suya 8-10 tane karanfil atılıp birlikte bir süre kaynaması sağlanıp, sonrada dinlenmeye bırakılamalıdır. Soğuduktan sonra yapılan bu gargara diş etlerini güçlendirir, iltihabı kurutur, ağrıyı dindirir.

dis6- Adaçayı diş gargarası yapmak. 1 cezvede kaynayan ortalama 1 su bardağı suya bir kaç adaçayı dalı atılıp bir taşım kaynatılıp, kısa süre(2 dk) dinlenmeye bırakılır. Adaçayı çok bekletilmeyen, tekrar ısıtılmayan bir bitkidir.Yaprakları tekrar tekrar kullanılmaz. Adaçayı her türlü iltihapta en iyi çözüm önerilerinden biridir. Bu gargara yine diş iltihabının azalmasına sebep olur. Eğer çocuğunuz gargara yapamıyorsa bir şırıngayla çayı alıp siz bölgesel olarak ağzına sıkabilirsiniz.

7- Papatya diş gargarası yapmak. 1 cezvede kaynayan ortalama 1 su bardağı suya 1 tatlı kaşığı kadar papatya atılır ve hiç kaynatmadan kapatılır.Soğuyunca bol bol gargara yapılır.

Bu gargaraların hepsi bir anda yapılmaz, birinin etkisi geçince diğeri yapılır, mesela her yemekten sonra bir gargara yapılır. En asgari yarım saat arayla yapabilirsiniz.

8- Dişinin şiştiği gün, şişen kısmın yanak tarafındaki kısmına sülük koymak. Daha öncede yine bir diş şişmesi vakasında bu uygulamayı yapmış ve sonuç almıştık.

Toplam 3 sülük koyduk, ama daha sülükler yanağı bırakırken şişte belirgin bir iniş oldu. İlerleyen günlerde ise tamamen kayboldu. Çocuğa sülük koyma süreci biraz zor olsa da sonucu rahatlatıcı olacağı için uyguladık, oğlumda sabretti hamdolsun.

Sülük bitiminde küçük kupa ile sülüğün emdiği yere kupa kapattık ki, içeride kalan toksinlerde çıksın. Böyle hayal edince çok korkunç geliyor biliyorum ama emin olun insan çaresiz kalıp, şifa olacağını bilince sabrediyor. Sülükte öyle fıkır fıkır bir hayvan değil tembel ve korkak koyduğunuz yerden bile emmeye çekiniyor. Eğer istemiyor ve çok korkuyorsanız emmiyorda. Allah c.c.’nün insanların hastalıklı kanlarını emsin diye yaratmış olduğu Sülüğün faydaları ile ilgili ayrıca bahsetmek istemiyorum. İsterseniz bu linkten faydalanabilirsiniz.

9- İlk dişi ağrıdığında kimyasal bir antibiyotik kullanmamak için hekimzade firmasının bitkisel antibiyotiğini kullanmaya başladık. Enfess adında bir ürün. Araştırdığıma göre piyasadaki bitkisel drogların içinde en güvenilir ve doğal olanı bu firma. Vucuttaki her türlü iltihap için kullanılıyor. Çocuklar için günde 3 kere 1 drog alınıyor.

10- Yine hekimzadenin yen çıkan dişe özel bir ürünü. Dishmax diye bir sprey içinde adaçayından kekiğe kadar bir sürü antibakteriyel bitki özü var. Sprey şeklinde çürük, iltihaplı dişe sıkılıyor, istenirse gargara yapılıyor. Herzaman kullanılabilir güzel bir ürün. Yutulsada bitkisel olduğundan sıkıntı olmuyor. Hekimzadeyi telefonla arayıp kapıda ödemeyle sipariş ettim.

11- Ara ara papatya çayı, adaçayı içirmek. Bunlar yine bakteri öldürdüğünden kandaki bakterileride temizlemektedir.

12- Ağrıyan dişin etinin yanına ezilmiş toz karanfillleri pamuğa batırıp kuru bir şekilde dişe koyarsanız bir süre sonra uyuşturucu etkisini gösterecektir.

wes13- Karanfil yağı ve kekik yağıda pamuğa batırılıp ağrıyan dişe sürülebilir, bunu denedik ama yağlar çok yoğun olduğundan tükürüğe karıştığında ortalık feryad figan oluyor, bunu tavsiye etmiyorum.

14- Saraçoğlunun nar suyu tarifi yapılabilir. Nar suyu çekirdek ve beyaz yerleriyle sıkılıp ağızda beklete beklete içilebilir. Nar suyunun dişlerin iltihabını yok etmede etkili olduğunu saraçoğlu söylüyor. Biz bunu da uyguladık.

15- Çok sıkıldığım bir anda Riyazüssalihin Hadis kitabında rastladığım bir ağrı geçirme duası var onuda sık sık okuyabilirsiniz. Cebrail A.S. Peygamber Efendimiz’e ağrısının geçmesi için öğrettiği Dua şöyle;

Elinizi ağrıyan yere koyup okuyorsunuz:
“Bismillâhi erkîke min külli şey’in yü’zîke min şerri külli nefsin ev aynü hâsidin. Allahümme yeşfîke bismillâhi erkîke.”
Anlamı: (Sana ıztırap veren her şeyden, her kıskanç nefisten, her hasetçi gözden Allah’ın adıyla sana şifâ dilerim. Allah sana şifâ versin. Allah’ın adıyla sana şifâ dilerim.)

Bunların dışında asla ağzı şekerli bırakmamaya, bol bol meyva suyu içirmeye, kan gurubuna uygun beslenmesine çalıştık.

Diş ağrısı çekmemek için, aman diş bakımına daha çok küçük yaşlarda başlayın, gece yatarken özellikle dişlerini temizlemesini, her tatlı yedikten sonra ağzını yıkamasını, zaman zaman bitkisel gargaralar da daha hastalanmadan dişlerde olası bakterileri yok etmeyi sağlayın.

Allah c.c. şifa versin diye dua etmek lazım. Rabbim kimseye diş ağrısı çektirmesin, hele yavrusuna gözünün önünde hiç çektirmesin. Sağlıklı, sıhhatli ömürler dilerim…

Share.

Leave A Reply