Çocuk Gözlemesi

0

Oğlum burada (Yenice) babannesinin tadını çıkarıyor. Ağzından çıkan şey hop önüne düşüyor. (Tabi benim izin verdiğim sınırlarda).Geçen günde tutturdu gözleme isterim gözleme isterim.

Babaannesi sağolsun hemen gözleme türü bir şeyler hazırladı.Tam oğluma göre küçük küçük büyüklükte açtı.Burda buna GÖBÜ diyorlar.

cocuk.göz2cocuk.göz3

Aslında pide gibi birşey.Normalde mayalı yapılıyor ama oğlum acil ve hemen hazır olmasını istediği için mayasız öylece yaptı.İçinde kabartacak hiçbir şey olmamasına rağmen güzelde kabardı.

çocuk.göz.1çocuk gözlemesi

Böylece eskilerin ellerininde aslında mayalı olduğunu,mayasız hamuru bile yoğurma teknikleriyle nasıl mayalı gibi kabarttıklarını, elin lezzeti diye bir şey olduğunuda uygulamalı görmüş oldum 🙂

cocuk.gözmalzemeler şöyle:

  • tuz
  • un
  • su

 

hepsi bu kadar. Hepsi karıştırılıp yoğrulur oklavayla açılır yağsız tavada pişirilir.

Aslında içine peynir, kıyma yada ıspanak gibi malzemelerde konabilir ama oğlum öyle sevmiyor diye boş hazırlattık. Üzerine dilerseniz tereyağ sürebilirsiniz…

Bu gözleme aslında tam buğday unuyla yapılsa daha sağlıklı olabilir, ama bu şekilde de kabul ediyoruz. Her iki şekilde de buğday unu kullanıldığından A, AB ve B kan guruplarına faydalı, O kan gurubunun dikkatle tüketmesi gereken bir yiyecek.

cocuk göz4

Share.

Leave A Reply