Bebeklerde Soğuk Algınlığının Bitkisel Tedavisi

0

Sağlıklı beslenmeye başlamıştık çok şükür. Ama hastalık, mikrop maalesef çocuklar arasında çok çabuk bulaşıyor. Aman hasta olmasın diye sakınırken bir sabah bi kalktık, öksürüyor, burnu akıyor kuzumun. Bu sefer artık ilaç vermek istemiyordum. Ama mecbur kalırsam verecektim ne yazık ki. Bir ilaç kullanıyorsun o başka bir yeri hasta ediyor. Soğuk algınlığı için kullandığımız en ufak ilaç sadece geçici çözümler veriyor aradan 15 gün geçtimi bu sefer daha artmış olarak yine hastalık nüksediyordu.

Taki bronşiyolit olup hastanede yatana kadar.Bir ara bi yazı okumuştum paresetemol içeren ilaçlar astıma sebep oluyor diye. Astım olmasada bunun etkisini gördüm yaşayarak.Nitekim bu sefer ilaç vermek istemiyordum.Ahmet Maranki’nin Şifalı Bitkiler kitabından çeşitli bitkisel tedaviler yapmaya başladım.

1-ilk gün tarçın çubuklarını haşlayıp,  suyunu ılık çay veya toz tarçın çayı olarak içirdim.

2-Ballı ıhlamur çayı verdim. Bu arada inek sütünü kestim. Çünkü yine Maranki’den okuduğum kadarıyla süt mukus arttırıcı etkiye sahip. Hastalık döneminde hiç istenmeyen bir durumdu bu.

3-Mercimek+soğan+sarımsağı zeytinyağıyla beraber haşlayıp rondolayıp içirdim.

4-Keçi boynuzu tozu içirdim gece ılık suyla.

5-Mümkün olduğunca az besledim.(pirinçte mukus arttırıcı etkiye sahip, hastalık döneminde az kullanılmalı…)

6-Meyva suyu içirdim sık sık. Katı meyva sıkacağında greyfurt,mandalina,elma suyunu karıştırıp biraz şekerle içirdim. Meyvalar vücuttan toksinleri atmaya yardımcı oluyor.

7-Sonraki günler: Toz zencefille balı karıştırıp 1 tatlı kaşığı içirdim.

8-Zencefilli+ballı+ıhlamur öksürüğe birebir onu içirdim. Zencefil acı bir tada sahip ıhlamurla balı içirip son yuduma kattım zencefili. Biraz ağladı ama bunu içtikten bi süre sonra balgam kustu rahatladı. İçiremezseniz şırıngayla da deneyebilirsiniz, az miktar bile olsa faydası oluyor. Ayrıca Zencefilin içinde 6 çeşit ağrı kesici var.

Tüm bu tarifleri Maranki’nin kitabından ve büyüklerimden duyduğum şekilde yaptım.

9-Bir ılık kuru havluyu kuru beyaz sabunla ovdum onu ılık kuru halde göğsüne koydum arada bu işlemi yenidelim. Bu da öksürüğe iyi geliyor.

10-Yine bronş açan kekik çayı içirdim.

11-Boğaz enfeksiyonuna iyi gelen aynı zamanda iştah açan papatya çayı içirdim, şekerli bir şekilde. Özellikle papatya çayının tadı da hoş severek içti ve çok rahatlattı.

12-Kuru incir ve kuru üzümü sıcak suyla yumuşayana kadar haşlayıp rondoladım.bunu içebildiği kadar içirdim. Soğuk algınlığına çok iyi geliyor.

13-Burun tıkanıklığını gidermesi için kaynayan bir cezve suya 2-3 damla okaliptüs yağı damlatıp çocuğa koklattım ya da bulunduğu odaya koyup o havayı solumasını sağladım. (hani eskiden viks diye bişey vardı aynı o koku hatırlayacaksınız:)

14-Yine çok etkili olduğunu düşündüğüm bir ilaç yaptım. Kara turbu ikiye kesip kabak oyacağıyla bi kaç delik açtım o deliklere biraz bal koydum ve üstünü oyduğum parçaları biraz törpüleyip kapattım,turbun diğer bölümünüde üstüne kapattım aliminyum folyaya sarıp ballar akmayacak düzgün bir şekilde buzdolabına koydum.Bu şekilde 24 saat bekledi.Sonra açtığımda bal yok olmuş değişik bir sıvı oluşmuştu.Bunu da oğluma eşimin yardımıyla içirdik. Bu öksürüğe birebir.

15-Arada temiz havaya da çıkardık. Hasta diye sürekli sıcak havasız odada durmak daha da hasta ediyor.

16-Birde hasta psikolojisini anlayıp sakin ve sevgi dolu davranmakta ruhsal olarak iyileşmesine fayda sağlıyor bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

17-Arpa haşlanıp suyu balla karıştırılıp içirilincede iyi bir balgam sökücü oluyor.

18-Hatmi çiçeğide göğsü yumuşatır, balgam söktürür,vucuda rahatlık verir.Nezle ve öksürükle ilgili şikayetleri giderir. 1 su bardağı sıcak suya 1 tatlı kaşığı toz konur.Bunuda kullanmak faydalı oluyor.

19-Öksürük otu da balgamı söken öksürüğü kesen bir bitki.Hatta diğer solunum yolu hastalıklarında da yumuşatıcı olarak fayda sağlar.Kronik ve akut bronşite nezle ve gribe karşı etkili.Astım nefes darlığı soğuk algınlığındaki şikayetleri geçirir.sinirleri yatıştırır, ağrıları giderir.1 bardak sıcak suya 1 tatlı kaşiğı öksürük otu konularak 10 dakika demlendirilir.Süzülüp içilir.

20-Hem iştah arttıran hem vucudun demirini arttıran hemde bronşiti önleyen bir bitki olan ısırgan otu çayını balla karıştırıp içirdim.Bu işlemleri acıktıkça gün içinde yaptım.Hastalığın doruğa çıktığı uykusuz bir gecenin sabahında doktora gitmeye karar verdik eşimle, en azından teşhisi koyduralım, ciddi bişeyse ilaca geçelim dedik. Rutin kontrollerimizi yaptırdığımız hastane bize biraz uzaktı ve ben yakındaki bir hastaneyi denemek istiyordum. Denemek istediğim hastaneye gittik. Orada o esnada bulunan doktora (çamlıca medicana-ali şal) muayene olduk. Şöyle 2 dakikada steteskopla dinledi, evirdi çevirdi, içinde kuvvetli balgam sökücü ilaçların olduğu uzun bir reçete yazdı. Hatta hava verin öyle gidin dedi. Benim moralim sıfıra indi, tabi günlerdir uğraşıyorum, haline bak dedim kendi kendime.

Ama bu her zamanki doktorumuz değildi ve ben artık çocuğun halinden öksürmesinden hastalığını tanıyabiliyordum, eşime hadi kendi doktorumuza gidelim dedim. İlaçların hiçbirini almadık ve direk doktorumuza gittik. Doktorumuz (Medipol-Fırat erdoğan) dinledi ve biraz boğazda kızarıklık var ciğerler temiz dedi. Çok sevindim tam tahmin ettiğim gibiydi. Doktorumuz herşeyin doğal olmasından yana,gerekmedikçe ilaç kullanmak istemeyen gerçekten iyi bir doktor bu yüzden sadece tedbir için 1 ilaç verdi (ben onu da kullanmadım ya).Oğlumu 10 dk. arayla 2 ayrı doktor muayene etti ve ikisinin tedavileride apayrı.Sizde doktorunuzun verdiklerini hemen kabullenmeyin biraz şüpheci olun.

Nitekim bugunden sonra ve bitkisel tedavilerde etkisini göstermeye başladı. 1 gece önce içtiğimiz karatup özünün etkisiylede sanırım ertesi gün çocuğum maşallah hiç ilaçsız iyileşti.

Deneyip sonucunu almış biri olarak yaptığım bu işlemleri tek tek yazmaya gayret ettim. Tıp ne der bilmiyorum ama önce bitkilerde şifa arayıp sonuç bulamazsak ilaçlara başvurmamız gerektiğini düşünüyorum.Bu bitkisel tedaviler genelde Maranki’nin kitabından alınmadır. Rahatlıkla deneyebilirsiniz. Tabi gereken durumlarda ilaçlara da başvurmak zaruri.Ama ne olur direk ilaç kullanmayalım…

Share.

Leave A Reply