Anaokulu İhtiyaç Listesi

0

Anaokuluna başlayan oğlumla birlikte günümüz dünyasının tüketim sektörüne istemeyerek de olsa adım atmış olduk.

Okuldan bize verilen ihtiyaç listesi ile birlikte kendi normlarımız ve alınması gerekenler karşı karşıya geldi.

Fakat bu karşı karşıya gelme kısa sürdü, bir süre sonra karşılıklı el sıkışıp anlaşmak zorunda kaldılar 🙂

İşte anaokulundan istenen ihtiyaç listesi :

1- Matara: Piyasadaki mataralar %99 plastikten imal ediliyor. Yani sağlığa zararlı BPA içeriyor.Matara okulda kalıyor ve içindeki su öylece bekliyor bu çocuklarımızın sağlığı dahada zararlı.

Kendini çelik diye lanse eden mataralarda mevcut. Bunları gidip gördüm ama şahsen bana hiç güven vermedi. Çelik bir matara bu kadar ucuz ve hafif olmamalı diye düşündüm.Ayrıca çelik görünümlü aliminyum da olabiliyor.Aliminyumda oldukça zararlı. Alzimera sebep oluyor.

Diğer bir şık BPA içermediğini iddia eden plastik mataralar. Tupperwer ve sigg gibi markalar mevcut. Bunlarda yine hammadde plastik olduğundan günümüzde keşfedilmemiş zararları vardır diye düşünüyorum.Bugun BPA’yı buldular ama ya bulamadıkları. Yarın yine çıkıp “plastikte BPA’dan başka zararlı maddelerde varmış pardon zarar gören nesillere..” derseler hiç şaşırmam. Bu konularda kıstasım atalarımızın alışkanlıkları oluyor genelde.

O yüzden eğer başka alternatifim varsa plastik bpa free bile olsa almamayı tercih ediyorum.

En sağlıklı su saklama kapları: a) Toprak b) Cam c) Çelik

Toprak su kabı yok zaten. Cam olanlar çocuğun  muhafaza edebileceği şekilde değiller.

Peki ne yaptım?

Deneme1- Okula küçük cam meyva suyu şişesine su koyup yolladım. Herkeste cıvıl cıvıl mataralar olunca bu oğlumu pek sarmadı. Öğretmenide pek onaylamadı.Psikolojik olarak biraz eziklik hissedebilir diye düşündük.

Deneme 2- Bu cam şişeyi nasıl yapsamda saklasam,süslesem diye düşündüm. Şişenin sığabileceği büyüklükte bir matara arayışına girdim. Sonunda buldum. İçindeki pipeti çıkarttım.Üstünde ben10 denen haşarat vardı. Neyse bir etiketle ondan kurtulduk.Bir kaç gün okula böyle gitti. Ama mataradan şişeyi çıkartıp içip geri koyması gerekiyor felan.Bu süreç biraz zor  geldi.Aslında zamanla alışılabilirdi.

Deneme-3 İçi gerçekten çelik olan, içinde plastik pipet bulunmayan bir matara buldum.Gerçekten çelik çünkü oldukça ağır bir matara (resmin aynısı). Böyle daha çok dağ bayırda kampta kullanmak için yapılmış, Zaten adı termos olarak geçiyor.Yakınımızdaki Zuzu Toys’tan aldık.Sadece ağzına deyen yerinde plasitik aparat var. Ama bunada şükür diyorum 🙂 Bu matara biraz pahalı 29 tl’ye aldım.

Disney’in ürünü.Üstünde disneyin mikileri var o biraz rahatsız etsede neyse buldum ya bunada şükür dedim.

2- Islak Mendil: Biz ıslak mendil kullanmıyoruz. İçinde paragraf paragraf zararlı maddeler var. Araştırmalarıma göre içeriği en saf olan ıslak mendil : Uni baby Yenidoğan ıslak mendili(içinde saf su var).

3- Diş macunu ve fırçası: Dİş macunları titanyum dioksitten çeşitli beyazlatma, ferahlatma, ayaklarını yerden kesme gibi vaadlerle dolu katkılı diş temizleme yada kirletme ürünleri bize göre. Biz kendimiz evde karbonat, sirkeli su, zencefil gibi doğal temizleyicilerle dişlerimizi misvaklıyor yada fırçalıyoruz; lakin okulda bunları yapması mümkün değil. Bu yüzden piyasadaki en doğal en az köpüren diş macunu ersağ diş macununu tavsiye ediyoruz.

4- Çanta: Çanta serüvenimizin başladığı şu kadarcık yaşımızda, çocuğuma hiçbirşeyini tasvip etmediğim bakugan, örümcek adam vb… mahlukatımsılarla bezenmiş bir ürünü alıp ” al yavrum gönlünce kullan, tak sırtına ordanda kalbine” diyemedim.

Piyasada üstünde normal bir canlı olan bir çanta dahi bulmakta zorlandım. 4-5 yaş için desensiz çantada bulmak çok zor. NT’lerde var ama diğer çantaların yanında öyle basmadan yapılmış eski püskü bir şey gibi duruyor.

Biz ne yaptık? Biz biraz şanslıyız çünkü Babamız’ın Almanya’dan 24 yıl önceki anaokulu çantası hala sapasağlam duruyordu. Hem de hiç kimsede olmayan bir ergonomi ve şirinlikte bir çanta. Diğer çantalarla yanyana gelince çok mazlum duruyor ama neyseki oğlumun başka çanta gibi bir talebi olmadı. Olsa da zaten birşeyi ihtiyaç haline gelmeden almamak gibi bir prensibimiz var 🙂

Çanta konusunda bizim kadar şanslı olmayabilirsiniz. Şunlar yapılabilir; düz desenli çantalar var, onlardan alınabilir. Ben NT’lerde gördüm. Diğer çantaların yanında çok çekici değiller ama çocuk ikna edilebilir.

Yada istediği bir çanta alıp sakıncalı yerleri modifiye edilebilir. Mesela yanlış resimlerin bulunduğu bölgelere normal çıkartmalar yapıştırabilir. Yada bezden üzerine istenmeyen resimleri kapatacak birşeyler dikilebilir.

Ama şu alışveriş serüvenimizde gördük ki,maalesef çok acı ama; bizim tarihimiz Fatih Sultan Mehmed, Hazerfen, Piri Reis, Barbaros, Yunus Emre gibi nice gerçek kahramanlarla doluyken; aslında var olmayan, saçma sapan, sözde batı kahramanları; ben10, örümcek adam, bakugan , winx, sunger bob gibi çizgi kahramanlarla minicik yavrularımızın akılları, fikirleri, gönülleri zapdediliyor.

Bu kahramanlar önce TV’de Çocukların kahramanı oluyor; sonra onların her türlü ticari oyuncak ve kırtasiye ürünleriyle cebimize ortak oluyor.

Artık milli kahramanlarımızla dolu çizgi filmler sonrada bu kahramanlarla dolu tişörtler, oyuncaklar,çantalar, mataralar, defterler, çıkartmalar istiyoruz….

Share.

Leave A Reply